Dzieci ratują dzieci

3
92
Lalki UNICEF, ZS nr 3 Wodzisław

Odra, gruźlica, cholera, żółta ferba… Choroby, którym można zapobiegać za pomocą szczepionek wciąż zbierają śmiertelne żniwo w najbiedniejszych krajach świata. Setki małych Afrykańczyków jest narażonych na śmierć z ich powodu, podczas gdy koszt jednej szczepionki to kilkadziesiąt groszy. Dlatego UNICEF od lat zbiera fundusze również na ten cel. Także akcja „Wszystkie kolory świata”, która odbywa się w Polsce po raz czwarty ma przyczynić się do rozpowszechniania wiedzy o konsekwencjach braku szczepień w Afryce oraz pozyskania indywidualnych darczyńców. Co ważne, zadanie to opiera się przede wszystkim na zaangażowaniu … najmłodszych.

Uczniowie klas I-III z wodzisławskiego Zespołu Szkół nr 3 również postanowili pomóc swoim afrykańskim rówieśnikom. Dlatego do końca lutego osoby odwiedzające placówkę mogą obejrzeć wystawę lalek wykonanych przez dzieci oraz przekazać na rzecz UNICEF darowiznę (min. 10 zł). W zamian za pomoc darczyńca może „zaopiekować się” jedną z lalek i zabrać ją na pamiątkę. Uroczyste otwarcie wystawy odbyło się 11 stycznia. Wzięli w nim udział rodzice, dziadkowie i członkowie społeczności lokalnej, którzy chcieli włączyć się w akcję pomocy maluchom z Angoli.

Akcja „Wszystkie kolory świata” jest ważnym elementem walki o zdrowie wszystkich dzieci w najbiedniejszych regionach świata. Według danych UNICEF z powodu chorób, którym można zapobiegać dzięki szczepionkom, każdego dnia umiera 19 tysięcy najmłodszych. Udział w projekcie wiązał się nie tylko z szyciem zabawek, ale także ze zdobyciem wiedzy na temat geografii, kultury czy historii innych krajów. Każde dziecko mogło samodzielnie wybrać państwo, z którego będzie pochodzić jego lalka, znaleźć odpowiednie dla niej imię, określić jej wiek i zaprojektować strój podobny do tego, który noszą ludzie w wybranym regionie.

Zebrane w tym roku pieniądze zostaną przeznaczone na pomoc najmłodszym w Angoli (południowo-zachodnia Afryka). W poprzednich latach polscy uczniowie z ponad 2000 szkół szyły laleczki na rzecz koleżanek i kolegów z Sierra Leone, Czadu i Sudanu Południowego. W ten sposób udało się zgromadzić prawie 2 miliony złotych, dzięki którym w wymienionych krajach zaszczepiono setki tysięcy dzieci.

UNICEF (Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci) został powołany do życia z inicjatywy Polaka, Ludwika Rajchmana, w 1946 r. Celem organizacji jest ochrona praw dzieci, wspieranie realizacji ich podstawowych potrzeb oraz tworzenie warunków umożliwiających pełny rozwój dzieciom na całym świecie. Jej działalność opiera się na pozyskiwaniu darczyńców, ponieważ nie jest finansowana przez ONZ. 

/kc/
Fot. Urząd Miasta Wodzisław Śl.