W Kędzierzynie-Koźlu powstanie stacja meteorologiczna

2
109
kędzierzyn koźle
W Urzędzie Wojewódzkim w Opolu odbyło się spotkanie u wojewody Adriana Czubaka. W naradzie wzięli udział: starosta Małgorzata Tudaj, prezydent miasta Sabina Nowosielska  oraz Krzysztof Gaworski, Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska w Opolu, Roland Mutwin, Doradca Wojewody Opolskiego, Małgorzata Kałuża–Swoboda, Dyrektor Wydziału Infrastruktury i Nieruchomości Urzędu Wojewódzkiego oraz przedstawiciel Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Przedstawiciele Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w ciągu najbliższych dwóch tygodni mają zapoznać się z proponowanymi przez gminę Kędzierzyn-Koźle lokalizacjami, w których mogłaby stanąć nowoczesna stacja meteorologiczna mająca pomóc w określeniu kierunków, z których pojawiają się zanieczyszczenia na terenie miasta. 
Aktualnie istniejąca stacja pomiarowa Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska umiejscowiona na osiedlu Piastów bada jedynie skład powietrza.
Ustawienie stacji meteorologicznej wiąże się z kosztami w wysokości 100-110 tys. zł. W lutymi okaże się, czy koszt inwestycji w urządzenie miasto będzie musiało samodzielnie sfinansować. Samorząd gminy Kędzierzyn-Koźle złożył wniosek o dofinansowanie do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Opolu.
 
MN
fot. Starostwo Powiatowe w Kędzierzynie-Koźlu