Ubezpieczenie kredytu – jak działa, co nam daje i kiedy warto się na nie zdecydować

30
139
ubezpieczenie kredytu

Korzyści z takiego układu z pewnością będzie mieć instytucja finansowa. Ale co z konsumentem? On, rzecz jasna, wykupując wspomnianą polisę, również może wiele zyskać. Aby jednak tak było, wybór musi być dobrze przemyślany. Przed podjęciem decyzji co do opisywanego produktu warto dokładnie poznać jego wady i zalety. Pamiętajmy – ubezpieczenie ubezpieczeniu nierówne, podobnie jak same kredyty. Jeśli chcesz znaleźć tani kredyt dla Ciebie z dobrym ubezpieczeniem, powinieneś najpierw dowiedzieć się nieco więcej o tym produkcie.

Na czym polega ubezpieczenie kredytu? Jak działa i kto powinien się na nie zdecydować?

Jeżeli zaciągamy kredyt na dłuższy okres, to nigdy nie wiemy, co w tym czasie wydarzy się w naszym życiu. Z reguły większość z nas jest przekonana, że spłaci zadłużenie w wyznaczonym do tego terminie, rzeczywistość jednak lubi nas zaskakiwać. Duży komfort zapewni nam ubezpieczenie kredytu – jest to jednak komfort, za który będziemy musieli zapłacić. Na czym jednak dokładnie polega takie ubezpieczenie? Zazwyczaj stanowi ono dodatek do kredytu, niekiedy dobrowolny, a niekiedy obowiązkowy. Niestety, konsumenci często nie wczytują się wystarczająco wnikliwie w umowę dotyczącą swojej polisy i mają błędne przekonania – niektórzy sądzą na przykład, że ubezpieczyciel pomoże im w spłacie kredytu za każdym razem, gdy natrafią na jakieś utrudnienie, a przecież nie zawsze tak jest. Ubezpieczenie kredytu mimo wszystko jest rozwiązaniem zapewniającym kredytobiorcy pewną wygodę. W sytuacji gdy straci on źródło dochodu i nie będzie miał z czego pokrywać rat, spłata zadłużenia będzie zabezpieczona (choć niestety nie zawsze). Z drugiej jednak strony za tę usługę należy przeważnie dodatkowo zapłacić, co wpływa z kolei na wzrost raty.

Na co zwracać uwagę przy ubezpieczaniu kredytu?

Przed wykupieniem tego typu ubezpieczenia trzeba dokładnie przeczytać warunki polisy. Całość zobowiązania kredytobiorcy zostaje pokryta przez ubezpieczyciela przeważnie w konkretnych wypadkach losowych, takich jak np. śmierć lub poważna choroba konsumenta (warto także bliżej zapoznać się z listą objętych ochroną schorzeń). Trzeba więc dokładnie poznać warunki ubezpieczenia i dowiedzieć się, co się wydarzy np. w przypadku utraty przez nas pracy w trakcie spłaty zobowiązania. Często jest tak, że kredytobiorca, który straci zatrudnienie ze względów dyscyplinarnych lub sam wypowie umowę, może nie otrzymać od ubezpieczyciela wsparcia w regulowaniu kolejnych rat. Podejmując decyzję o wykupieniu ubezpieczenia, trzeba najpierw poznać jego wartość i oszacować, czy korzyści, jakie otrzymamy, nie będą niższe od kosztów. Pamiętajmy, że im wyższa jest suma kredytu, tym cena ubezpieczenia będzie większa. Składka przy kredycie konsumenckim jest natomiast niższa niż w przypadku kredytu hipotecznego. Jednak bez względu na to, z jakiego rodzaju produktu korzystamy – bez wnikliwej analizy nie podejmujmy decyzji, która przecież będzie miała swoje konsekwencje w przyszłości.

Szukasz odpowiedniego kredytu z dobrym ubezpieczeniem? Wejdź na PADO24!

Poszukujesz sprawdzonych informacji o kredytach? Skorzystaj z PADO24 i zapoznaj się z rzetelną wiedzą, która pomoże Ci łatwiej podjąć właściwą decyzję. Na PADO24 znajdziesz również dopasowane do Twoich potrzeb oferty kredytowe. Nasza strona to także wiele fachowych artykułów i porad finansowych. Dowiedz się więcej o przysługujących Ci możliwościach i nie trać więcej pieniędzy – PADO24 to serwis przeznaczony dla każdego świadomego klienta!