Wizyta Kopernika na Kopernika

0
119
Centrum Nauki Kopernik w Wodzisławiu Śl. -  2016

„Jak to działa?” to jedno z najczęstszych pytań zadawanych przez dzieci. Jednak nie zawsze łatwo jest znaleźć na nie odpowiedź, o czym pewnie przekonała się większość rodziców maluchów. Dlatego warto dawać dzieciom możliwość poszerzania wiedzy w praktyce, pod okiem specjalistów w danej dziedzinie. Wspaniałym miejscem do odkrywania tajników świata nauki i przyrody jest Centrum Nauki Kopernik, ale nie każdy ma możliwość zorganizowania wycieczki do Warszawy. Na przeciw oczekiwaniom wszystkich zainteresowanych wychodzi jednak personel samego Centrum organizując interaktywną wystawę objazdową. 5 i 6 grudnia gościła ona w Zespole Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Wodzisławiu Śl.

Impreza pod nazwą „Kopernik na Kopernika” (ZPSWR znajduje się właśnie przy ul. Kopernika) cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. 5 grudnia mogli ją zwiedzać wszyscy mieszkańcy miasta i okolic, a dzień później uczniowie placówki wraz z opiekunami  przenieśli się w świat fizyki, matematyki, chemii i biologii. Eksponaty, których można dotknąć, przyrządy do samodzielnego przeprowadzenia ciekawych eksperymentów, możliwość zadania nurtujących pytań sympatycznym animatorom były dla wielu dzieci niesamowitą przygodą. Stacja doświadczalna pod nazwą „Gluty” umożliwia poznanie właściwości różnych cieczy oraz przygotowania tzw. kulki nienewtonowskiej – cieczy, która można uformować w kulkę. Wirujące krzesło pozwala z kolei zrozumieć teorię zachowania momentu pędu, a dzięki urządzeniu Silny jak serce każdy mógł sprawdzić z jaką wydajnością pompuje krew. Uśmiechy i wyrazy zainteresowania nie znikały z twarzy uczniów, a także nauczycieli i opiekunów. Każdy przecież lubi przeprowadzać doświadczenia czy sprawdzać, co w praktyce oznaczają znane z lekcji fizyki czy chemii regułki i prawa.

Organizatorem wizyty CNK w szkole przy ul. Kopernika było Stowarzyszenie „Czyń Dobro" wraz z ZPSWR, a projekt sfinansowano ze środków Fundacji PZU oraz ze środków finansowych pochodzących z 1% podatku dochodowego od osób fizycznych.

/kc/