Wojewoda i kurator oświaty spotkali się z samorządowcami

2
53
kędzierzyn koźle
 
Wzorem innych powiatów z terenu Opolszczyzny w Starostwie Powiatowym w Kędzierzynie-Koźlu odbyło się spotkanie wojewody i kuratora oświaty z samorządowcami. Wzięli w nim udział między innymi: starosta Małgorzata Tudaj, wicestarosta Józef Gisman, wiceprezydent Wojciech Jagiełło, Andrzej Krebs dyrektor biura senatora Grzegorza Peczkisa, a także Bożena Jankowska przewodnicząca komisji oświaty i promocji powiatu. Na spotkaniu pojawili się również wójtowie, przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz wydziałów starostwa powiatowego odpowiedzialnych za oświatę. Tematem numer jeden była zaplanowana reforma oświaty.  
– Spotykamy się z wójtami, burmistrzami, prezydentami, by przede wszystkim wysłuchać ich uwag, wniosków. To nie będzie likwidacja gimnazjów, tylko powolne ich wygaszanie, i co za tym idzie zmiana systemu nauczania, wracamy do ośmioletniej szkoły podstawowej, czteroletniego liceum, pięcioletniego technikum i likwidujemy szkoły zawodowe, a w ich miejsce powstaną szkoły branżowe – powiedział wojewoda Adrian Czubak, który dotychczasowe spotkania ocenił pozytywnie. Wspomniał również, że reforma nie doprowadzi do utraty pracy przez nauczycieli.
– Wszyscy wiemy, że w ciągu ostatnich lat do szkół podstawowych poszło około 10 proc. mniej dzieci, ale do gimnazjów poszło już około 30 proc. mniej dzieci. Może się okazać, że pracy dla nauczycieli będzie wręcz więcej – podkreślał.
– W gimnazjach obserwowaliśmy bardzo dużo problemów wychowawczych. To nieefektywne szkolenie zawodowe oraz krótkie liceum, które skutkowało słabymi wynikami. To nie była dobra szkoła, ale teraz taka będzie – mówił z kolei Michał Siek, Opolski Kurator Oświaty.
Starosta Małgorzata Tudaj przedstawiła stanowisko starostwa. 
– Z naszego punktu widzenia reforma nam odpowiada. Jako starostwo powiatowe będziemy mieli ucznia dłużej w naszych szkołach i myślę, że dzięki temu absolwenci wyjdą dobrze przygotowani do zawodu. Przede wszystkim chodzi nam o uruchomienie kształcenia zawodowego. Nie wszyscy muszą ukończyć studia. Niektórzy oczekują dobrego przygotowania do pracy zawodowej, którą chcą rozpocząć zaraz po zakończeniu szkoły – powiedziała.
Dyrektor biura senatora Grzegorza Peczkisa, pełniący również funkcję radnego powiatowego zaznaczył, że sytuacją szkół powinni interesować się wszyscy mieszkańcy.
W podsumowaniu spotkania wojewoda zapowiedział, że rozpoczęty dialog będzie kontynuowany. Zapowiedział też następne posiedzenia, które odbędą się w naszym mieście. W najbliższym czasie w rozmowach będą uczestniczyć dyrektorzy jednostek oraz sami rodzice.
 
MN
fot. Starostwo Powiatowe w Kędzierzynie-Koźlu