Wodzisław: W „Ekonomiku” uczniowie prowadzą swoje minifirmy

1
16
Wodzisław: W

Uczniowie trzeciej klasy Technikum Ekonomicznego w Wodzisławiu Śląskim, zgodnie z indywidualnymi pomysłami i biznesplanami, założyli siedem miniprzedsiębiorstw o wyszukanych nazwach: Fon Filc Paris, Bijeri, Pillowmania, Ozdobix, Smart Cookies, Decoland, Kartex. W prowadzonych przez młodzież firmach zakupić można m.in. filcowe etui na telefon, ręcznie wykonaną biżuterię, poduszki, ozdoby okolicznościowe, ozdoby drewniane, ręcznie wykonane kartki z życzeniami czy składniki na ciasteczka w ozdobnych słoikach.

Każda z uczniowskich "firm", poza sprzedażą swoich produktów na terenie szkoły, prowadzi też dokumentację księgową "płacąc" do kasy, którą stanowi rachunek rady rodziców, obowiązkowe obciążenia, jak składki na ZUS, podatek dochodowy, podatek VAT itp. Uczniowie zajęli się nawet marketingiem, m.in. zaprojektowali swoje produkty, dobrali indywidualną kolorystykę, pracowali nad sloganami reklamowymi.

Celem tego wyjątkowego projektu jest przygotowanie młodzieży do prowadzenia własnej działalności gospodarczej, wskazanie szans i zagrożeń wynikających z samozatrudnienia oraz kształtowanie niezbędnych postaw i umiejętności w zakresie przedsiębiorczości. Poza prowadzeniem swojej działalności, uczniowie biorą też udział w szkoleniach e-learningowych na temat dokumentacji finansowej firmy.

/k/