W ZST w Wodzisławiu rozmawiano „Po naszymu, czyli po śląsku”

1
67
ZST Wodzisław:

Wydarzenie "Po naszymu, czyli po śląsku" w Zespole Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śląskim zostało zrealizowane w ramach ministerialnego projektu upowszechniania czytelnictwa i rozwijania kompetencji czytelniczych wśród uczniów.

Organizatorzy zaprosili na nie m.in. Ewelinę Sokół-Galwas – zdobywczynię tytułu "Ślązaczki Roku" w konkursie "Po naszymu, czyli po śląsku", organizowanym od dwudziestu lat przez Polskie Radio Katowice. Oprócz młodzieży z "Budowlanki", udział w spotkaniu wzięli również uczniowie klas trzecich Gimnazjum w Gorzycach. Od Ślązaczki Roku dowiedzieli się między innymi, że gwara śląska jest sposobem porozumiewania się mieszkańców tego regionu bez względu na ich stopień wykształcenia, wykonywany zawód czy sytuację językową, symbolizując międzyludzką więź i poczucie wspólnoty. Przy okazji, pani Ewelina zaprosiła również do lektury wydanej przez siebie książki "1000 śląskich słów(ek). Ilustrowany słownik polsko-śląski, śląsko-polski".

Zamiarem pomysłodawców projektu "Po naszymu, czyli po śląsku" (którego głównym organizatorem była nauczycielka i bibliotekarka ZST – Irena Benisz) było podkreślenie wagi edukacji lokalnej i regionalnej oraz bogactwa śląskiej gwary z dala od podręcznikowych definicji i informacji, za to w bliskiej relacji z ludźmi jako wzorcami wychowawczymi.

/k/
Fot. Starostwo Powiatowe Wodzisław Śl.