Wodzisław Śląski: Ogólnopolski Tydzień Kariery w I LO

1
74
I Liceum Ogólnokształcące Wodzisław Śląski

Ogólnopolski Tygodzień Kariery to kampania, która ma na celu inspirowanie działań na rzecz rozwoju poradnictwa zawodowego, wspierania edukacji, zawodu, pracy i kariery. Wzięli w niej udział również uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Wodzisławiu Śląskim, którzy uczestniczyli w spotkaniach, warsztatach pokazach, konkursach czy lekcjach otwartych.

Szkolny Ośrodek Kariery przeprowadził konkurs pod nazwą "Bądź otwarty na wyzwania rynku pracy". Uczniowie tworzyli biznesplan oraz przygotowywali kampanię promocyjną własnej wymarzonej firmy. Najlepszy okazał się projekt "Biletowo" przygotowany Michała Lamperta, Roberta Tkocza i Jana Ferdyana. Wyróżnienie otrzymali również Szymon Frelich, Kacper Bilczewski oraz Marek Warzeszka, którzy opracowali koncepcję firmy o nazwie "Powrót do korzeni Gry w Szachy". SzOK przeprowadził również warsztaty, dzięki którym można było określić mocne i słabe strony swojej osobowości oraz popracować nad przygotowaniem planu działania dotyczącego przyszłej kariery zawodowej.

Redaktor naczelny dwutygodnika "Gazeta Informator" Ireneusz Burek przeprowadził warsztaty dziennikarskie. Uczestnicy poznali podstawowe pojęciami z dziedziny dziennikarstwa, rodzaje gazet czy tematy, jakie są w nich najczęściej poruszane. Analizowali również tytuły tekstów zamieszczonych na portalach internetowych.

Odbyły się również spotkania z prezesem Sądu Rejonowego w Wodzisławiu Śląskim i z Grzegorzem Nowakowskim z Centrum Medycznego Novum-Med w Wodzisławiu Śląskim. Dużym zainteresowaniem cieszyła się otwarta lekcja chemii "PoJedynki chemiczne – czyli, jak zakochać się w chemii” przygotowana przez licealistów dla gimnazjalistów. Przyszli inżynierowie mogli porozmawiać z dyrektorem firmy POL-EKO Sebastianem Kowalskim na temat rynku pracy dla inżynierów. Zorganizowano też lekcję matematyki dla pasjonatów poprowadzoną przez pracownika naukowego Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

oprac. /kp/