„Bezpieczne przedszkole” zrodziło się w Kędzierzynie-Koźlu

3
21
kędzierzyn
Edukowanie przedszkolaków z zakresu zachowań w różnych sytuacjach życia wydaje się czymś oczywistym. Natomiast zorganizowanie ciekawych zajęć przy udziale nie tylko nauczycieli, ale również instytucji i rodziców to już pomysł na program, który narodził się w głowach dwóch koordynatorek z Kędzierzyna-Koźla. Agata Gabrysz i Aleksandra Baraniak stworzyły projekt pt. „Bezpieczne przedszkole”, który urósł do rangi ogólnopolskiego programu edukacyjno-wychowawczego realizowanego w 531 placówkach na terenie całej Polski pod patronatem rzecznika praw dziecka.
Na najmłodszych czyha wiele niebezpieczeństw.
– Aby właściwie przygotować dziecko do roli pieszego czy pasażera należy w nim wyzwalać umiejętność współżycia z ludźmi, zdolność kierowania i podporządkowania w zależności od sytuacji, słuchania poleceń, wdrażania do utrzymywania porządku, troszczenia się o słabszych, rozwijania refleksu oraz koncentracji, przewidywania skutków swoich działań – zaznaczają autorki programu.
Nasze miasto zostało wyróżnione za zaangażowanie w realizację programu. Statuetkę i dyplom dla  „Gminy Bezpiecznych Przedszkoli” odebrała z rąk Agaty Gabrysz prezydent miasta Sabina Nowosielska.
 
MN
fot. UM Kędzierzyn-Koźle