Wodzisław: Plan termomodernizacji kamienic przy Rynku

1
34
Remont Kamienic 2016

– Od lat mieszkańcy skarżą się na warunki mieszkaniowe w kamienicach w górnej pierzei Rynku. Ich stan, zarówno wewnętrzny jak i zewnętrzny, jest bardzo zły – mówił Mieczysław Kieca podczas konferencji prasowej. Do tej pory miasto nie mogło jednak starać się o pozyskanie zewnętrznych środków finansowych na przeprowadzenie kompleksowego remontu, ponieważ status prawny budynków pozostaje nieuregulowany.

– Zarząd Województwa Śląskiego zmienił jednak swoje stanowisko w tej sprawie i obecnie gminy, które są tzw. samoistnymi posiadaczami nieruchomości mogą ubiegać się np. o wsparcie unijne czy z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – tłumaczył Kieca.

W związku z tym Urząd Miasta zamierza do końca roku przygotować projekt inwestycji, wiosną 2017 r. złożyć wniosek w konkursie dotacyjnym, a następnie ogłosić przetargi. Termomodernizacja ma zostać przeprowadzona w kolejnym roku, tak aby w sezonie grzewczym 2018/2019 ogrzewanie budynków nie powodowało już problemów w zakresie niskiej emisji. Prezydent Wodzisławia podkreślał bowiem, że remont kamienic jest również elementem walki o czyste powietrze w naszym regionie.

Plan zakłada modernizację nieruchomości znajdujących się przy ul. Kościelnej 4, Kościelnej 8, Kościelnej 10, Kościelnej 2/Sądowej 4, Rynek 20, Opolskiego 4, Rynek 16,17/Sądowej 2, Rynek 13, Rynek 14, Rynek 29, Konstancji 2, Skłodowskiej – Curie 5.

Zobacz prezentację na temat planowanej inwestycji.

/kc/
fot. Urząd Miasta w Wodzisławiu Śl.