Kędzierzyn-Koźle przygotowuje się do zmiany nazw ulic

1
116
Dekomunizacja Kędzierzyn-Koźle

Na początku września weszła w życie ustawa o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej. Samorządy mają 12 miesięcy na zmianę nazw ulic, które kojarzą się z dawnym ustrojem. Sprawdzamy, jak poszczególne gminy naszego regionu zamierzają sobie poradzić z tym wyzwaniem.

Urząd Miasta w Kędzierzynie-Koźlu planuje rozpocząć niezbędne działania jeszcze w tym roku. Zmiany obejmą 5 nazw ulic: Dąbrowszczaków, Józefa Wieczorka, Lucjana Szenwalda, Przodowników Pracy i 9 maja (1945r.). Do niedawna w mieście znajdował się jeszcze plac Gwardii Ludowej, ale w tym przypadku decyzja o przemianowaniu zapadła niemal równo rok temu. Decyzją Rady Miasta plac nosi teraz imię Jana Surzyckiego.

Przy wskazanych przez magistrat ulicach może mieszkać niemal 2000 osób. Każda z nich będzie mogła wziąć udział w konsultacjach na temat wyboru nowego patrona. Następnie stosowne uchwały powinna podjąć Rada Miasta, a prezydent – przekazać je wojewodzie. Procedura wydaje się więc stosunkowo prosta, ale co zmiana nazwy ulicy w praktyce oznacza dla mieszkańców? Dobra wiadomość jest taka, że nie trzeba będzie wymieniać dokumentów tożsamości, na których znajduje się adres właściciela, przed upływem ich terminu ważności. Niestety dane adresowe przedstawiane w rozmaitych instytucjach powinny być aktualne, co oznacza, że o zmianach trzeba będzie poinformować stosowne placówki. Jeszcze trudniejsze i kosztowniejsze zadanie czeka przedsiębiorców. Wizytówki, szyldy, pieczątki, reklamy, papiery firmowe także powinny zostać zaktualizowane.

/kc/

Komentarz:
Jarosław Jurkowski, UM w Kędzierzynie-Koźlu

Na dzień 16.05.2012 r. przy ulicach, których nazwy wymagają zmiany zameldowanych było łącznie 1918 mieszkańców, obecnie będzie to weryfikowane ponownie. Jeżeli chodzi o koszty po stronie gminy, to będzie to wymiana tablic z nazwą ulicy. Szacowany koszt wykonania i ustawienia jednej tablicy z nazwą ulicy to ok. 350,00 zł brutto. Podkreślenia wymaga jednak informacja o konieczności poniesienia przez mieszkańców kosztów związanych z wymianą pieczątek, papierów firmowych, zmianą banerów reklamowych i publikowanych reklam oraz dość licznymi odwiedzinami w poszczególnych urzędach i instytucjach w celu zaktualizowania swoich danych.