U źródeł sławy – 4 Festiwal Muzyczny im. H.M. Góreckiego

0
56
Festiwal im. Góreckiego Rydułtowy 2016

"U stóp węglowych alp" to tytuł III koncertu festiwalowego poświęconego pamięci Henryka Mikołaja Goreckiego. To właśnie tutaj, w górniczym regionie, wychowywał się znakomity kompozytor i dzisiejszy koncert miał o tym przypominać.

Melomani zgromadzeni w sali teatralnej Rydułtowskiego Centrum Kultury wysłuchali pieśni kurpiowskich Góreckiego w transkrypcji na kwartet smyczkowy oraz utworów Astora Piazzolli i Dmitrija Szostakowicza. Szymon Krzeszowiec, Arkadiusz Kubica, Łukasz Syrnicki i Piotr Janosik, tworzący Kwartet Śląski, dali popis niezwykłych umięjętności, za co publiczność nagrodziła ich gromkimi brawami.

Festiwal "U źródeł sławy" to pomysł Towarzystwa Muzycznego im. Braci Szarfanków z Rybnika. Jego głównym celem jest przybliżenie sylwetki kompozytora na tle ważnych dla niego miejsc – w rodzinnej Czernicy, w Rydułtowach, gdzie ukończył szkołę średnią oraz w Rybniku, w którym kształcił się w zakresie muzyki. Festiwal trwa od 2 października, a zakończy się 25.10.br w Rybniku koncertem pt. "Maksymalnie…Górecki".
 

/kc/