Zmiana nazw trzech ulic i imienia SP nr 1 – Pszów wprowadza w życie przepisy ustawy dekomunizacyjnej

4
149
Pszów, zmiana nazw ulic

2 września weszła w życie ustawa o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego  przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej. Samorządy mają rok na zmianę tych nazw, które kojarzą się z dawnym ustrojem. Sprawdzamy jak poszczególne gminy naszego regionu zamierzają sobie poradzić z tym wyzwaniem.

Pszowski magistrat informuje, że w planach jest zmiana nazw trzech ulic: Małgorzaty Fornalskiej, Janka Krasickiego i Stefana Okrzei. Jak informuje sekretarz miasta Alicja Nawrat, mieszkańcy będą mogli wziąć udział w specjalnych spotkaniach konsultacyjnych. Również komisje Rady Miasta będą zajmować się tym tematem.

Trzeba będzie również znaleźć nowego patrona dla Szkoły Podstawowej nr 1, która do tej pory nosi imię Lucjana Szenwalda. – Procedura zmiany nazwy imienia szkoły przewiduje wspólny wniosek Rady Pedagogicznej, Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego. Od Jacka Sowy, dyrektora szkoły, uzyskano informację, że jednym z punktów  posiedzenia Rady Pedagogicznej w dniu 14 września 2016 r. była informacja o obowiązku zmiany imienia szkoły. Z uwagi na fakt, iż imię szkole nadaje organ prowadzący na wspólny wniosek, w tej konkretnej sprawie oczekujemy na wniosek szkoły – wyjaśnia Alicja Nawrat z Urzędu Miasta.

Na razie nie wiadomo jakie będą koszty wprowadzenia w życie przepisów ustawy. Uchwała o zmianie nazw ma zostać podjęta po przyjęciu budżetu na rok 2017. Przypomnijmy, że mieszkańcy ulic, których nazwy wymagają zmiany, nie muszą wymieniać dokumentów zawierających dotychczasową nazwę przed upływem terminu ich ważności.

/kc/