Toastmasters – dlaczego warto?

2
204
Toastmasters Wodzisław Śląski

Czy klub Silesia Toastmasters powstanie w Wodzisławiu? Jeśli tak, to kto może się do niego zapisać?
Na spotkania Silesia Toastmasters zapisało się już kilkudziesięciu chętnych. Wszystko wskazuje na to, że doprowadzimy do powstania klubu w Wodzisławiu Śląskim. Spotkania mają się odbywać co 2 tygodnie w Powiatowym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego przy ul. Gałczyńskiego od godziny 18.15 do 21.00. Miejsce jest wybrane nieprzypadkowo – placówka kształci zarówno młodzież, jak i dorosłych. „Człowiek kształci się przez całe życie” – to jedna z zasad, którą kieruje się klub, dlatego do Silesia Toasmasters zapisać może się każdy. Docelowo, w planach mamy uruchomienie dwóch klubów. Pierwszy z nich przeznaczony będzie dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych w celu zwiększenia ich zdolności przywódczych oraz umiejętności przemawiania. I tu zapraszamy szczególnie osoby, które w przyszłości chcą zostać przedstawicielami handlowymi, agentami, wykładowcami, dyrektorami sprzedaży, liderami działów marketingu i PR . Drugi klub ma powstać dla właścicieli firm i ich pracowników. W tej chwili organizujemy spotkania połączone, ponieważ do do każdej grupy potrzebnych jest  minimum 20 osób . Aby przyjść na spotkanie nie trzeba być członkiem klubu. Zawsze chętnie witamy gości a nasze spotkania mają charakter otwarty.    

Uważa Pan, że klub przeznaczony jest przede wszystkim dla młodzieży. W jaki sposób klub może pomóc młodym ludziom i jaki ma to wpływ na funkcjonowanie lokalnej gospodarki?
Od 4 lat wspólnie z Panem Sebastianem Kowalskim z POL-EKO-APARATURA, Przewodniczącym naszego zespołu IG ds. rozwoju specjalistów, prowadzimy szeroko zakrojone działania nad wzmocnieniem edukacji i przygotowaniem dzieci i młodzieży dla lokalnego rynku pracy. Klub Toastmasters to także odpowiedź na potrzeby lokalnych przedsiębiorców, którzy skarżą się, że młodzież nie potrafi odezwać się na rozmowie kwalifikacyjnej, że komunikuje się mailami czy SMS-ami. Młodzież nie potrafi odpowiednio przekazać swoich myśli, wykorzystując do tego aparat mowy i komunikację niewerbalną. Trudno jest budować jakiekolwiek relacje, jeśli nie potrafi się o nich powiedzieć. Klub pomaga rozwijać te zdolności i wzmacniać przyszłą kadrę pracowniczą lokalnych przedsiębiorców. Dzięki tym działaniom zwiększy się konkurencyjność gospodarcza naszego regionu.    

Dlaczego uważa Pan, że powstanie takiego klubu jest ważne i warto starać się o to, aby również ludzie z naszego regionu mieli okazję w nim aktywnie uczestniczyć?
Najbliższe kluby są w Bielsku i Katowicach – to dosyć daleko, aby dojeżdżać dwa razy w miesiącu na spotkania. Wszystko wskazuje na to, że moja determinacja pomoże w utworzeniu klubu Toastmasters w Wodzisławiu Śląskim.  Ostatnie wyniki matur pokazują, że mamy najzdolniejszą młodzież na Śląsku. Zależy nam jeszcze na tym, aby ta młodzież była najlepiej przygotowana do każdego rodzaju pracy. Już wkrótce, przy dużym udziale starostwa i jego placówek, powinien ruszyć projekt kreowania innowacji i przedsiębiorczości. Jednym z jego elementów jest właśnie Toastmasters, który pozwala rozwijać umiejętności bycia liderem, w tym efektywną komunikację, organizację czasu i budowanie zespołu.

Jestem zwolennikiem budowania społeczeństwa obywatelskiego oraz lokalnego patriotyzmu gospodarczego. Ostatnie wyniki badań prowadzonych przez kolejne pokolenia naukowców z Harvardu na temat tego, co sprawia, że ludzie czują się szczęśliwi, tylko utwierdziły mnie w moim działaniu. Z badań trwających 75 lat wynika, że „Dobre relacje z innymi ludźmi sprawiają, że jesteśmy zdrowi i szczęśliwi. Kropka.” Jestem przekonany, że nasze działania zmierzają w jak najlepszym kierunku. A czym jest udział w Toastmasters i czego tam uczymy? Przyjdź i zobacz 21 października o godzinie 18.15 do auli ZS nr 1 w Wodzisławiu Śl.

 

Czytaj więcej w artykule: Zamień stres na odwagę – demonstracyjne spotkanie Toastmasters w Wodzisławiu Śl.

 

Dominika Rudzka