Ruszył remont na Ocickiej

4
23
Remont ul. Ocickiej w Raciborzu

1,7 mln zł będzie  kosztował remont niespełna ośmiuset metrów ulicy Ocickiej w Raciborzu. Prawie połowa tej kwoty, bo ok. 800 tys. zł pochodzi z popularnych „schetynówek”,  czyli rządowego „Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2020”.

– Chcemy zakończyć tę inwestycję w ciągu 2 miesięcy, bo do końca roku musimy się z niej rozliczyć – tłumaczy starosta raciborski, Ryszard Winiarski. Umowa z wykonawcą, firmą STRABAG z Wrocławia, została podpisana 29 września, a prace rozpoczęły się 3 października. Najpierw zostanie odnowiony prawy pas drogi, co wiąże się z wprowadzeniem na lewym pasie ruchu jednokierunkowego w kierunku Ocic. Natomiast do centrum miasta będzie można dojechać ulicą Górną (samochody osobowe) oraz Opawską (większe pojazdy). Ta część prac ma się zakończyć przed 1 listopada, tak aby podczas dnia Wszystkich Świętych kierowcy nie musieli borykać się z dodatkowymi utrudnieniami. Na początku listopada rozpocznie się z kolei remont lewego pasa, a zasady organizacji ruchu będą analogiczne do tych określonych podczas wykonywania prac na prawym pasie.

Zakres remontu obejmuje przede wszystkim przebudowę drogi z wymianą konstrukcji drogowej i stabilizacją gruntu, przebudowę skrzyżowań z drogami gminnymi, wymianę elementów odwodnienia (studzienek ściekowych i przykanalików), a także utworzenie ścieżki rowerowej i placu postojowego po prawej stronie oraz poszerzenie chodnika wraz z pasem zieleni po lewej. Oprócz tego zmianie ulegnie miejsce postoju autobusów – specjalna zatoka powstanie obok cmentarza. – Prosimy mieszkańców o wyrozumiałość, będą utrudnienia, ale musimy ten remont wykonać właśnie teraz, żeby nie stracić dotacji. Pamiętajmy, że ta droga będzie służyć wszystkim mieszkańcom – mówił Winiarski. Starostwo planuje też wystąpić o dotację na remont kolejnego odcinka, aby kontynuować prace w przyszłym roku.

/kc/

Fot. Justyna Koniszewska