Legenda Wing Chun Kung Fu w Kędzierzynie

173
226
Mistrz Wing Chun Kung Fu William Cheung w Kędzierzynie

23 września w kędzierzyńskich murach II Liceum Ogólnokształcącego odbyło się spotkanie z mistrzem chińskiej techniki walki – Wing Chun Kung Fu.  William Cheung, który był uczniem Mistrza Yip Man oraz przyjacielem i trenerem Bruce Lee przybliżał tajniki przybyłym gościom.

Win Chun Kung Fu to Chińska Sztuka Samoobrony. Została wymyślona i stworzona przed 300 laty w Chinach przez mniszkę buddyjską NG Mui. Dzięki obserwacji zwierząt mniszka stworzyła nowy i niezwykły styl walki, oparty na szybkości oraz zwinności, niewymagający ciężkich ćwiczeń siłowych ani długiego ćwiczenia do opanowania zasad. – Pobierasz siłę przeciwnika i go kontrolujesz. To także używanie nóg i rąk w tym samym czasie. Dzięki temu nasze ciało jest zdrowsze i lepiej rozwinięte – podkreślał podczas pokazów William Cheung. Pierwszą uczennicą mniszki została miejscowa dziewczyna, która nazywała się Yim Wing Chun. Dziewczyna była bardzo pojętna i na jej cześć mniszka nazwała ten styl Wing Chun. Przez następne lata styl ten rozwijał się i zyskiwał coraz większą rzeszę ćwiczących. Jest to jedyna technika walki na świecie opracowana przez kobietę.

– W Europie jesteśmy 6 krajem, który ćwiczy styl mistrza Williama Cheung – zauważył Adam Laskowski, przedstawiciel szkoły mistrza Chung w Polsce. Podczas kędzierzyńskiego spotkania z mistrzem Win Chun Kung Fu zostały zaprezentowane różne chwyty. William Cheung zgromadzonej publiczności udowodnił, że nie siła a zwinność, szybkość i obserwacja przeciwnika są kluczem do sukcesu. Zademonstrował między innymi walkę, którą można wygrać, używając tylko jednej ręki. Spotkanie odbyło się przy okazji zajęć treningowych dla ćwiczących Wing Chun w Polsce.

 

/jk/