Ekodebata na Oktoberfeście

1
20
ekodebata, Oktoberfest, WFOŚiGW

W ramach organizowanego podczas Oktoberfestu dnia przedsiębiorczości nie mogło zabraknąć debaty na temat opłacalności wdrażania ekologicznych rozwiązań w firmach działających w naszym regionie. Wszyscy uczestnicy dyskusji zgadzali się co do tego, że stan środowiska (a zwłaszcza jakość powietrza) na obszarze całego subregionu pozostawia wiele do życzenia. Jednak już kwestia pozyskiwania środków na inwestycje ekologiczne wzbudzała wiele emocji, zwłaszcza po stronie przedsiębiorców.  Prezes firmy Prevac Andreas Glenc zwracał uwagę na fakt, że skomplikowane procedury często zniechęcają do wnioskowania o dotację czy pożyczkę.

Przedstawiciel WFOŚiGW w Katowicach, Łukasz Frydel tłumaczył jednak, że Fundusz stara się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom potencjalnych beneficjentów. – Używamy obecnie uproszczonych wniosków, zrezygnowaliśmy z naborów terminowych na rzecz naborów stałych, prowadzimy konsultacje z przedsiębiorcami, żeby nasze procedury były jak najbardziej przyjazne. Proszę jednak pamiętać, że to nie my ustanawiamy prawo i też musimy trzymać się przepisów – mówił Frydel.
Trwająca niemal 1,5 godziny debata nie przyniosła jednoznacznej odpowiedzi na postawione w jej tytule pytanie, ale chyba najlepiej podsumował ją Sebastian Kowalski z Pol-Eko. – Mimo tych różnych trudności, o których była tu mowa, warto korzystać z różnych dostępnych środków. Nawet jeżeli nie zawsze te inwestycje przynoszą zysk, to pozostaje satysfakcja, że możemy przyczynić się do poprawy jakości życia w naszym regionie.

/kc/
fot. Justyna Koniszewska