Pożar domu w Gogołowej: Gmina Mszana pomoże poszkodowanym

3
25
Gogołowa. Pożar domu w Gogołowej: Gmina Mszana pomoże poszkodowanym

W niedzielę (18 września), o godz. 4:00 nad ranem wodzisławska straż pożarna została wezwana do pożaru domu jednorodzinnego przy ulicy Okrężnej w Gogołowej. Na szczęście, starsze małżeństwo oraz żona i malutkie dziecko ich dorosłego wnuka zdążyli opuścić budynek, zanim ten całkowicie ogarnęły płomienie. Pożarem objęte było piętro i klatka schodowa. Ogień gasiły zastępy Państwowej Straży Pożarnej w Jastrzębiu-Zdroju i Wodzisławiu Śl. oraz strażacy z jednostki OSP w Gogołowej.

W płonącym budynku strażacy znaleźli nieprzytomnego psa, któremu udzielili pierwszej pomocy przez podanie tlenu i opatrzenie ran, a następnie przekazali go przybyłemu na miejsce weterynarzowi. Pies, który doznał poważnych oparzeń, między innymi oczu, znalazł się pod opieką stowarzyszenia "Przyjaciele". Pożaru nie przeżyła świnka morska.

Duże zagrożenie stwarzała znajdująca się w kuchni butla z gazem, którą strażacy wynieśli a następnie schładzali na zewnątrz budynku. Wysoka temperatura, panująca w domu podczas pożaru, doprowadziła do popękania ścian nośnych. O dalszym losie spalonego budynku wkrótce zdecyduje nadzór budowlany.

Tuż po tragedii, na miejscu zdarzenia pojawili się pracownicy Urzędu Gminy w Mszanie, w tym wójt, jego zastępca i sekretarz. Poszkodowanym zostały zaoferowane pomieszczenia zastępcze, jednak ci znaleźli już schronienie u swoich krewnych. Pracownicy służb komunalnych przywieźli rodzinom rzeczy ocalałe z pożaru. Za pośrednictwem Ośrodka Pomocy Społecznej poszkodowani zostaną wsparci zasiłkiem celowym w związku ze zdarzeniem losowym w wysokości 6 tys. zł na rodzinę. Gmina pokryje także koszty podstawienia kontenerów na czas porządkowania spalonego budynku. Zbiórkę charytatywną na pomoc dla pogorzelców wkrótce zorganizuje miejscowy Caritas.

/k/
Fot. UG Mszana