Najnowsza aparatura już działa w kozielskim szpitalu

0
97
kędzierzyn koźle
Na zwołanej w kozielskim szpitalu konferencji prasowej została zaprezentowana najnowsza aparatura, służąca do rozbijania kamieni nerkowych na oddziale urologii.
– Kosztowała 400 tys. zł i to najdroższy do tej pory zakup, jaki przeprowadziła placówka z własnych pieniędzy – powiedział dyrektor szpitala, Marek Staszewski.
Zakupione urządzenie pozwoliło kozielskiemu szpitalowi znaleźć się w czołówce szpitali, które mogą kompleksowo leczyć pacjentów z tymi schorzeniami. Kozielski ZOZ jest ośrodkiem, który ma największe doświadczenie w kruszeniu kamieni w całej Polsce. 
– Wykonaliśmy już około 16 tys. tego typu zabiegów – wylicza dr Andrzej Kędzierski, ordynator oddziału urologii – Urządzenie jest dużo nowocześniejsze od poprzedniego, a sam zabieg po prostu mniej boli. Zabiegi trwają też krócej, poprzednio generowaliśmy 120 impulsów na minutę, teraz to 240, zatem nawet dwa razy szybciej – dodaje.
– Mamy tu przykład pewnej młodej pacjentki, której rozbiliśmy 2,5 centymetrowy kamień nie używając nawet standardowej ilości impulsów rzędu 3 tysięcy, w tym wypadku wystarczyło 1,5 tysiąca – informuje szef kozielskiej urologii. 
W oficjalnym odbiorze urządzenia wzięła udział starosta Małgorzata Tudaj, wicestarosta Józef Gisman oraz dwóch członków Zarządu Powiatu Jadwiga Mroczko i Rajmund Frischko.
Obecnie czas oczekiwania na zabieg wynosi 2 tygodnie, a w nagłych przypadkach wykonywane są natychmiast. Zabieg trwa około 30 minut i wymaga bardzo dużej dokładności i precyzji, aby nie uszkodzić nerki. Szpital w Kędzierzynie-Koźlu stał się jeszcze bardziej konkurencyjny na rynku usług medycznych. Sama urologia wykonuje warty 4 mln kontrakt z NFZ.
Podczas konferencji prasowej dr Andrzej Kędzierski podziękował całemu personelowi oddziału za zaangażowanie i dotychczasową pracę.
 
MN
fot. Starostwo Powiatowe w Kędzierzynie-Koźlu