Pierwszy IMPULS już na torach

1
23
kędzierzyn koźle

Pasażerowie podróżujący pociągami na trasie Kędzierzyn-Koźle – Opole – Wrocław zostali mile zaskoczeni przez nowe, regionalne „pendolino”. Punktualnie o godz. 8:00, w pierwszy czwartek sierpnia pasażerowie czekający na swój skład zamiast starego pociągu zobaczyli pachnący nowością IMPULS. Kolejną niespodzianką był głos, który przywitał pasażerów.

– Dzień dobry państwu, nazywam się Andrzej Buła, jestem marszałkiem województwa i wraz z państwem wybrałem się w pierwszą podróż naszym regionalnym „pendolino”. Ten pociąg zostanie już z wami na co dzień i mam nadzieję, że będzie dobrze służył – przywitał pierwszych użytkowników pociągu marszałek Andrzej Buła.

Marszałek wraz z członkiem zarządu województwa – Szymonem Ogłazą, towarzyszył pasażerom aż do Brzegu. Rozmawiał z nimi na temat pierwszych wrażeń z podróży, a także częstował ich cukierkami. Podróżujący docenili komfort jazdy, brak hałasu oraz wygodę podróżowania. Marszałek wyraził nadzieję, że zakup nowego taboru pozytywnie wpłynie na liczbę podróżujących koleją. Do końca roku, na tory trafią kolejne dwa składy. Natomiast w 2017 roku na trasach między województwami będzie kursowało aż pięć IMPULSÓW.

Szymon Ogłaza podkreśla, że IMPULSY to najnowocześniejsze pociągi tego typu w Europie. – Są nie tylko komfortowe, ale przede wszystkim bezpieczne – mówi.

Impulsy należą do najnowocześniejszych tego typu pojazdów na świecie. Mają 176 miejsc siedzących, nowoczesny układ napędowy i hamulcowy, klimatyzację, informację pasażerską audio-wideo, ułatwienia dla niepełnosprawnych i rodziców z dziećmi, a także dostęp do gniazdek elektrycznych oraz bezpłatnej sieci Wi-Fi. Jeden skład kosztował około 13 mln zł.

Testowe przejazdy z pasażerami potrwają do 19 sierpnia tylko w dni robocze i zawsze o tych samych godzinach. Uroczystość oficjalnego przekazania IMPULSÓW województwu opolskiemu zaplanowano na 26 sierpnia, na dworcu głównym w Opolu o godz. 11:00.

 

MN
fot. Urząd Wojewódzki w Opolu