Vladislavia reprezentowała Wodzisław Śląski w Słowenii i we Włoszech

4
31
Wodzisław: Zespół Pieśni i Tańca Vladislavia na międzynarodowych festiwalach (Słowenia, Włochy)

Starsza grupa Vladislavii, jako jedyna z całego kraju, wzięła udział w "Mediterranean International Folklore Festival" w miejscowościach Piran, Portorož i Koper. Aby wystąpić podczas festiwalu, grupa musiała przejść proces kwalifikacyjny, podczas którego komisja (w skład której wchodzili międzynarodowi folkloryści, przedstawiciele Stowarzyszenia "Wspólnota Piran" oraz zarząd festiwalu) brała pod uwagę takie czynniki, jak: jakość prezentowanego folkloru, oryginalność, stroje, muzyka oraz referencje grupy z poprzednich festiwali. Ostatecznie do udziału zakwalifikowało się dziewięć zespołów z całej Europy, w tym – Vladislavia, co pozwoliło jednocześnie na promocję Wodzisławia Śląskiego również poza granicami naszego kraju.

35-osobowa grupa wraz z kapelą dała w sumie pięć koncertów w pięciu różnych miejscach. Mocną stroną zespołu okazała się także nasza tradycyjna, polska kuchnia. Polskie kiełbasy, oscypki, miody i bigos robiły furorę wśród obecnych. Dla samego zespołu wyjazd był również okazją do spotkania z tradycją i kulturą innych państw. Na członkach Vladislavii ogromne wrażenie wywarły występy innych grup z Chorwacji, Słowenii, Węgier, Czech i Serbii. Zespół miał również okazję, by trochę pozwiedzać i podziwiać lokalne krajobrazy, zabytki. Vladislavia odwiedziła m.in. Muzeum Soli i zobaczyła pola, z których odzyskuje się sól.

Dzień przyjazdu ze Słowenii był jednocześnie dniem wyjazdu do Włoch, na kolejny festiwal. Młodsza grupa Vladislavii (dzieci w wieku od 6 do 14 lat) występowała bowiem na 7th International Festival Folklore, Choirs & Orchestras "Gioiello dell`Adriatico" w Rimini we Włoszech. Wodzisławskiemu zespołowi towarzyszył "Mały Śląsk" z Radzionkowa. Dzieci występowały z reprezentacjami z Francji, Serbii, Węgier, Litwy i Turcji. Pobyt we Włoszech był dla nich niezapomnianą przygodą, łączącą w sobie zabawę oraz wszechstronną edukację regionalną i kulturalną.

publ. /k/
Fot. facebook.com