Znamy koncepcję planu zagospodarowania kozielskiego podzamcza – będzie prawie jak w Luwrze

2
98
kędzierzyn koźle

Wojewódzki konserwator zabytków wyraził aprobatę wobec projektu zagospodarowania dawnego grodu mieszczącego się w Koźlu. Według planów, poszczególne części zabudowy mają zostać połączone, aby stanowiły jedną zwartą architektonicznie całość. Najstarszy z zachowanych w dzisiejszych czasach element – pozostałość po wieży obronnej według założeń ma zostać przykryty szklaną piramidą, na wzór tej w paryskim Luwrze.
W trakcie konferencji prasowej władze miasta omówiły szczegóły planowanych prac budowlanych na terenie dawnego zamku, które mają się rozpocząć jeszcze w tym roku.
– Plan jest taki, że we wrześniu tego roku mielibyśmy projekt budowlany. W tym roku chcielibyśmy też uzyskać pozwolenie na budowę, wyłonić wykonawcę w trybie przetargowym i rozpocząć budowę – zapowiedział zastępca prezydenta Artur Maruszczak.
W pierwszym kwartale 2017 roku w odremontowanych zamkowych piwnicach mają powstać sale ekspozycyjne, a pierwsza wystawa rozpocznie się w połowie przyszłego roku.
Kolejną z planowanych atrakcji będzie szklana piramida, zbudowana nad pozostałościami ceglanego stołpa (donżona), czyli wieży ostatecznej obrony, będącej cennym zabytkiem architektury.  
– Pozostałości po wieży ostatecznej obrony są najstarszymi w województwie opolskim, a być może jest to jeden z najstarszych stołpów w Polsce, starszy niż ten w Kruszwicy – poinformował Bolesław Bezeg, dyrektor Muzeum Ziemi Kozielskiej.
Przebudowa wzgórza zamkowego ma pochłonąć około 2-3 mln. złotych. Dokładne szacunki zostaną przedstawione po wykonaniu projektu, kosztorysu prac, a także uzgodnień z konserwatorem zabytków. Realizacją zajmie się urząd miasta, ze swojego własnego budżetu.
– Nie będziemy uzależniać rozpoczęcia inwestycji i jej kontynuacji od uzyskania pieniędzy zewnętrznych. Będziemy się o nie starać, ale nie będziemy czekać, aż one przyjdą – zapowiedziała prezydent Sabina Nowosielska.


MN
fot. Urząd Miasta Kędzierzyn-Koźle