Kędzierzyn-Koźle odwiedziły setki pielgrzymów z całego świata

1
48
Urząd Miasta w Kędzierzynie-Koźlu

Opolszczyzna od kilku miesięcy przygotowywała się na przyjęcie tysięcy pątników zmierzających do Krakowa na Światowe Dni Młodzieży i spotkanie z papieżem Franciszkiem. Kędzierzyn-Koźle również był dla nich przystankiem w tej podróży. Wielu z nich miało okazję być w Polsce po raz pierwszy. Chwalili naszą gościnność, dobrą śląską kuchnię i piękne okolice.

– Przyjęliście nas z otwartymi ramionami, to jest bardzo miłe i wzruszające – chwalił jeden z pielgrzymów. 
Goście z Libanu, Holandii, Czech, Panamy i Argentyny z zachwytem zwiedzali nasz region. Odwiedzili okoliczne kościoły, zabytki, płynęli statkiem po Odrze, obejrzeli cukrownię w Polskiej Cerekwii, gościli w ośrodku sportowym w Lewadzie. Piątek ( 22 lipca) był okazją do spotkania się wszystkich grup w Hali „Śródmieście” w Kędzierzynie-Koźlu. Radosnym okrzykom powitania, wspólnemu śpiewaniu i tańcom nie było końca. 
– Witam Wszystkich bardzo serdecznie, Welcome in Kędzierzyn-Koźle! – zaintonowała przywitanie prezydent Sabina Nowosielska. Jestem bardzo szczęśliwa, że tak wiele młodych osób przyjechało do nas z różnych zakątków świata. Mam nadzieję, że mile spędzicie czas w naszym mieście – oznajmiła. 
Co mówili o przybyszach ich rówieśnicy?
– Są bardzo wdzięczni, że gościmy ich w naszych parafiach i domach. To ludzie, którzy mają mnóstwo pozytywnej energii, zadają mnóstwo pytań, nawet o małe detale np. dlaczego w godle Kędzierzyna-Koźla są kozły? Podoba im się nasze miasto, bo jak twierdzą jest tu spokojniej i przyjaźniej w porównaniu ze zgiełkiem dużych miast, w których mieszkają. Rozmawiamy o religii ale to dość skomplikowane, bo ich kościół znacznie się różni od naszego – wszystkie obrzędy, msze, modlitwy, to zupełnie inna kultura, ale wiara jest jedna i ta sama, wszyscy wierzymy w Boga, w Matkę Boską i to się nie zmienia – opowiedziała nam jedna z wolontariuszek i tłumaczek opiekująca się 48 osobową grupą gości z Panamy. 
Kiedy rozpoczynały się przygotowania i zgłoszenia do ŚDM, deklarację przyjazdu do Kędzierzyna-Koźla zgłosiło ponad tysiąc osób, jednak ta liczba topniała stopniowo wobec doniesień o zamachach terrorystycznych.
– Uważam, że i tak przyjechało do nas dużo młodych ludzi. To co się dzieje na świecie – terroryzm i polityczne zawieruchy trochę nam przeszkodziły i negatywnie wpłynęły na decyzję młodych ludzi ale najważniejsze jest to, żebyśmy skupili się na przeżywaniu tego duchowego i radosnego święta tu i teraz – zaznaczył Edward Bogaczewicz, proboszcz z parafii p.w. Ducha Świętego i NMP Matki Kościoła na os. Piastów. 
Jeszcze tego samego dnia, gdy zakończyło się spotkanie w hali Śródmieście, młodzież przeszła w kolorowym, radosnym korowodzie ulicami Kędzierzyna, by pod starostwem na pl. Wolności wspólnie posadzić pamiątkowe drzewko Światowych Dni Młodzieży. Następnego dnia młodzi pątnicy wzięli udział w pięknej uroczystość na Górze św. Anny. Odbyła się tam msza św. w grocie lurdzkiej w oprawie młodzieżowego chóru. W niedzielę (24 lipca) pielgrzymi uczestniczyli m.in. w spotkaniu na kozielskim Rynku oraz w Marszu Dla Życia i Rodziny. W poniedziałek wyjechali do Krakowa, by tam wziąć udział w najważniejszym dla siebie spotkaniu ŚDM z papieżem Franciszkiem. 
 
Katarzyna Solarz
 
Fot. Katarzyna Solarz