Zespół Pieśni i Tańca „KOMES” z Kędzierzyna-Koźla reprezentował Polskę w Izraelu

2
85
kędzierzyn koźle

XXXI Miedzynarodowy Festiwal Folklorystyczny MAATAF w Izraelu to jedna z najważniejszych imprez promujących lokalną kulturę i tradycje na świecie. Nie zabrakło na nim polskiego akcentu, zaznaczonego przez kędzierzyński Zespół Piesni i Tańca „KOMES”. Na poczatku lipca grupa wystąpiła w Kirjat Gat, Tel Awiwie, Ramlii, Dimonie, Afulii oraz Holonie. Podczas swoich wystepów tancerze zaprezentowali się w strojach cieszyńskich i opolskich śpiewając i tańcząc w rytm przyśpiewek Śląska Cieszyńskiego i Opolskiego. Wraz z zespołem na scenie wystąpiła ich własna kapela.
Na Festiwalu MAATAF, oprócz zespołu z Polski wystapiły także grupy z Chin, Grecji, Gruzji, Hiszpanii, Izraela, Rosji i Tajlandii.
W trakcie pobytu w Dimonie, artystów  odwiedził amasador Rzeczpospolitej Polskiej Jacek Chodorowski. Na ręce członków zespołu przekazał podziękowanie od ministra turystyki Izraela, Yariva Levina, który nadał zespołowi tytuł Ambasadora Dobrej Woli dla Turystyki Izraela. Członkowie Zespołu Piesni i Tańca przy okazji wystepów zwiedzili prawie cały Izrael, w tym m.in. Nazaret, Jerozolimę, Morze Martwe – otrzymując tytuł Pielgrzyma Jerozolimskiego.
Zespół Pieśni i Tańca „KOMES" prowadzony jest przez Stowarzyszenie, któremu prezesuje Helena Król. Oprawę artystyczną zapewnia Danuta Staniś, a o muzykę dba Jan Herba, będący akompaniatorem. Grupa ma na swoim koncie wiele wyróżnień i nagród, a także wystepów w wielu krajach na terenie Europy i USA gdzie reprezentował nasz region. Wyjazd do Izraela był mozliwy dzięki Stowarzyszeniu Ad Astra z Nysy, zajmującemu się m.in. kulturalną wymianą międzynarodową, a także dzięki finansowaniu ze strony izraelskiej, członków ze społu oraz wsparciu Biura Informacji i Promocji Miasta Kędzierzyn–Koźle i Wydziału Promocji Starostwa Powiatowego w Kędzierzynie-Koźlu.

MN
fot. Starostwo Powiatowe w Kędzierzynie-Koźlu