II LO i szkoła z Ostrawy opracują słowik czesko-polski

2
92
Projekt polsko-czeski
12 lipca w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Wodzisławiu Śl. odbyło się trzecie już spotkanie z czeskim partnerem – szkołą EDUCAnet z Ostrawy. Szkoły będą relizować od grudnia 2016 roku przez rok  projekt edukacyjny, polegający głównie na przygotowaniu słownika czesko-polskiego, zawierającego słowa istniejące w obu językach, a mające zupełnie inne znaczenie (przykładowo: wyraz „sklep” w języku czeskim oznacza… piwnicę, a „statek” to gospodarstwo). Poszczególne pojęcia mają być zilustrowane rysunkami i grafikami wykonanymi przez młodzież. 
 
 
– Obie strony z autentycznym entuzjazmem podchodzą do swoich planów, które pozwolą na odkrywanie wspólnych korzeni i integrację młodego pokolenia. W trakcie wtorkowego spotkania w Wodzisławiu Śląskim został już ustalony wstępny harmonogram kolejnych spotkań, ale też wyjazdów integracyjnych i innych ciekawych pomysłów, które mają pobudzić młodzież do twórczego działania. Wśród propozycji wspólnych przedsięwzięć pojawiły się m.in. wspólne wycieczki po Beskidach i śląskich miastach pogranicza polsko – czeskiego, gotowanie regionalnych potraw, warsztaty artystyczne, zajęcia językoznawcze itp. – podkreśla rzecznik wodzisławskiego starostwa. 
 
 
W spotkaniu uczestniczyli: po stronie czeskiej: dyrektor Marek Šimoňák, nauczyciel j. angielskiego i języka niemieckiego Vítězslav Adam,  nauczyciel j. angielskiego Petr Popule; po stronie polskiej: dyrektor Anna Białek, wicedyrektor Renata Szymanek, wicedyrektor Wojciech Komorek.
 
/j/