Wodzisław: Zespół Pieśni i Tańca Vladislavia na festiwalu w Słowenii

3
28
Wodzisław: Vladislavia na

W ramach "Mediterranean International Folklore Festival", wodzisławska grupa folklorystyczna wystąpi w miejscowościach Piran, Portorož i Koper. Oprócz tańca, śpiewu i ludowych strojów, zespół zaprezentuje również polską kuchnię z różnych regionów naszego kraju. Wydarzenie odbywa się w dniach od 6 do 10 lipca.

Aby wystąpić podczas festiwalu, grupa musiała przejść proces kwalifikacyjny. Vladislavia oceniana była przez komisję, w skład której wchodzili międzynarodowi folkloryści, przedstawiciele Stowarzyszenia "Wspólnota Piran" oraz zarząd festiwalu. Oceniana była jakość prezentowanego folkloru, oryginalność, stroje, muzyka oraz referencje grupy z poprzednich festiwali. Ostatecznie do udziału zakwalifikowało się dziewięć zespołów z całej Europy.

– Zespół Vladislavia z powodzeniem prezentuje wysoki poziom artystyczny, co pozwala na promocję Wodzisławia Śląskiego również poza granicami naszego kraju. Cieszę się, że kolejny zespół z Wodzisławskiego Centrum Kultury odnosi międzynarodowe sukcesy – mówi Krzysztof Jaroch, dyrektor WCK.

Oprócz ZPiT Vladislavia, na festiwalu wystąpią również dwa zespoły ze Słowacji, dwa z Węgier oraz po jednej grupie z Czech, Serbii, Chorwacji i Słowenii. Na festiwalową publiczność czekają koncerty, korowody ulicami miast oraz wieczory z prezentacją tańca i kuchni innych krajów.

publ. kk