Światowe Dni Młodzieży: W powiecie wodzisławskim będą gościć zagraniczni pielgrzymi

1
52
Wodzisław, Mszana: Pielgrzymi na Światowe Dni Młodzieży

Wczoraj w Urzędzie Gminy Mszana odbyło się spotkanie związane z nadchodzącymi Światowymi Dniami Młodzieży, w którym uczestniczyło 7 przedstawicieli pielgrzymów włoskich z diecezji w Weronie. Obecni byli również księża i przedstawiciele samorządów Gorzyc i Godowa.

Podczas spotkania, dziekan  wodzisławski, ks. Janusz Badura, nakreślił schemat organizacyjny z podziałem diecezji na rejony. Rejon Wodzisław obejmuje w sumie cztery dekanaty (Gorzyce, Pogrzebień, Pszów, Wodzisław). Włosi z Werony, którzy gościli wczoraj w Mszanie, zostaną ulokowani w 4 parafiach dekanatu gorzyckiego. W sumie przyjedzie tu ok. 170 pielgrzymów. Co ciekawe, o wiele więcej znalazło się rodzin, które zadeklarowały chęć przyjęcia pielgrzymów.

Włoscy goście już w tej chwili zachwyceni są polską gościnnością i podoba im się fakt, że będą przebywać u rodzin. Uważają to za świetną okazję do poznania naszego kraju, jak i małych miejscowości, w których będą gościć. Jak zadeklarował wójt Mirosław Szymanek, również gmina włączy się w organizowanie atrakcji dla przyjezdnych.

Oprócz dekanatu Gorzyce, Włosi przyjadą także do dekanatu pogrzebieńskiego (ok. 130 osób). Do Pszowa i Rydułtów ma zjechać ok. 100 osób z niemieckiego Reken. W dekanacie wodzisławskim będzie gościło 150 Niemców z Essen, ponad 90 osób z portugalskiej miejscowości de Lamego oraz około 90 pielgrzymów z innej włoskiej diecezji – Bergamo. Połowa tej ostatniej grupy, czyli ok. 40-50 osób zostanie przyjęta przez parafian w Mszanie, Połomi i Gogołowej.

Przyjazd delegacji z Włoch koordynował Jacek Wnuk, doradca wójta Mszany, biegle władający językiem włoskim, niemieckim i hiszpańskim, który pomaga również dziekanowi wodzisławskiemu, odpowiedzialnemu za ŚDM w rejonie Wodzisław.

publ. kk
Fot. UG Mszana