Rogów: Zarejestruj się jako potencjalny dawca szpiku!

3
23
Rogów, Gorzyce: Akcja DKMS Polska - Zostań potencjalnym dawcą szpiku

W naszym kraju co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę. Chorują małe dzieci, młodzież, dorośli. Dla wielu z nich jedyną szansą na nowe życie jest przeszczepienie komórek macierzystych od dawcy niespokrewnionego.

Kto może zostać takim dawcą? Każda zdrowa osoba pomiędzy 18. a 55. rokiem życia, o wadze powyżej 50 kg (bez dużej nadwagi). Rejestracja polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, pobraniu wymazu z wewnętrznej strony policzka i wypełnieniu formularza rejestracyjnego z podstawowymi danymi osobowymi. Pamiętajmy, aby zabrać ze sobą dokument z numerem PESEL! Na podstawie pobranego wymazu zostaną określone cechy zgodności antygenowej, które, wraz z danymi dawcy, przechowywane są w bazie potencjalnych dawców. Jeśli okaże się, że pacjent, który potrzebuje przeszczepienia szpiku, ma taki sam kod genetyczny jak dawca znajdujący się bazie – dochodzi do przygotowania procedury pobrania szpiku kostnego lub komórek macierzystych od zarejestrowanego potencjalnego dawcy. Pobieranie odbywać może się na dwa sposoby: pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej/afereza (metoda stosowana w 80% przypadków) lub pobranie szpiku kostnego z talerza kości biodrowej (metoda stosowana w 20% przypadków).

Akcja organizowana przez fundację DKMS Polska odbędzie się 11 czerwca, w ramach Festynu Parafialnego w Parku "Dąbki" w Rogowie, ul. Parkowa (w razie niepogody rejestracja przeniesiona zostanie do Domu Parafialnego, który znajduje się przy Parafii Rzymskokatolickiej Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rogowie). Wolontariusze fundacji DKMS Polska na wszystkie chętne osoby będą czekać w godzinach od 15:00 do 20:00.

kk