Zorganizują wyjątkową wycieczkę na rydułtowską hałdę Szarlota

1
196
Rydułtowy: Wycieczka - hałda Szarlota

Z hałdy Szarlota w Rydułtowach rozciąga się wspaniały widok nie tylko na najbliższe miasta (Rybnik, Wodzisław Śląski, Racibórz), ale także na znacznie dalej położone miejscowości i pasma górskie – w tym Beskidy. Wejście na szczyt wzniesienia to gratka dla wszystkich tych, którzy cenią sobie doskonały i niezapomniany widok.

Aby zdobyć rydułtowski szczyt, wystarczy zapisać się, wziąć ze sobą odpowiednie obuwie i, najlepiej, aparat fotograficzny. Zapisy przyjmowane są w Urzędzie Miasta Rydułtowy (pok. 16, tel. 324537450).

Wycieczka na szczyt rozpocznie się 18 czerwca, w Parku Sensorycznym ROSA, o godzinie 9.00. Wtedy też w kierunku hałdy wyruszą dwie grupy:

– piesza – grupa przejdzie z Parku Sensorycznego ROSA bezpośrednio pod bramę towarową KWK Rydułtowy (prosimy pamiętać o odpowiednim obuwiu, gdyż podłoże jest sypkie i może spowodować znaczne zabrudzenie butów),

– rowerowa – w trakcie przejazdu pod bramę towarową przy kopalni KWK Rydułtowy zaplanowano zwiedzanie kilku dodatkowych atrakcji Rydułtów. Na miejscu przewidziano miejsca, gdzie można zostawić rower. Prosimy o zabranie ze sobą pasków do przypięcia rowerów. Wjazd rowerem na szczyt nie będzie możliwy.

Wejście na szczyt rozpocznie się o godzinie 10.00, spod bramy towarowej KWK Rydułtowy. Obie grupy znajdować będą się pod opieką wykwalifikowanych przewodników z kopalni KWK Rydułtowy. Samodzielne wejście na Szarlotę (bez opiekuna) nie będzie możliwe.

Zakończenie wycieczki planowane jest ok. godziny 13.00 w Parku Sensorycznym ROSA.

Hałda Szarlota NIE jest obiektem turystycznym, a co za tym idzie – pozbawiona jest infrastruktury ułatwiającej wędrówkę na szczyt. Ważne jest, aby każdy z uczestników wycieczki miał na uwadze własną kondycję. Wędrówka odradzana jest osobom, które mają kłopoty ze zdrowiem. Dodatkową trudnością mogą okazać się warunki atmosferyczne panujące na hałdzie (słońce i brak miejsc zacienionych). Prosimy o odpowiedzialne podejmowanie decyzji o wejściu na szczyt!

publ. kk
Fot. UM Rydułtowy