„World Talks” z gośćmi z Brazylii i Kanady w wodzisławskim ZST

1
25
World Talks: Goście z Brazylii i Kanady w wodzisławskim ZST

W ramach projektu "World Talks”, który realizowany jest w ponadgimnazjalnych placówkach oświatowych na terenie całego kraju (głównym organizatorem projektu jest narodowy komitet AIESEC Polska – pozarządowa organizacja non-profit, jedna z największych międzynarodowych organizacji studenckich), Zespół Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śl. gościł u siebie dwie studentki – Sâm ia Bechelane Cordeiro de Melo z Brazylii i Qianqian Li z Kanady.

Wolontariuszki, które przebywały w wodzisławskiej szkole przez siedem dni, od 30 maja do 5 czerwca, przybliżyły uczniom różne aspekty ich kultur, budując w nich otwartość na obcowanie z innymi narodowościami, przełamując stereotypy oraz przybliżając istotne tematy dotyczące problemów świata. W murach "Budowlanki" pojawiły się w poniedziałkowy ranek i zostały przyjęte przez dyrekcję i koordynatorów projektu (Annę Rynkiewicz-Ryszkę i Andrzeja Sobika).

W ciągu pięciu dni zajęć studentki miały okazję spotkać się z większością uczniów ZST podczas warsztatów, w trakcie których zaprezentowały najważniejsze i najciekawsze informacje związane z kulturą i historią ich krajów. Wspaniała atmosfera, wspólna zabawa podczas szkolnych obchodów Dnia Dziecka i wymiana poglądów ze studentami stworzyły uczniom niepowtarzalną okazję do otwarcia się na wielokulturowość świata oraz nawiązania międzynarodowych kontaktów. Językiem wykładowym zajęć był język angielski.

Studentki z Brazylii i Kanady mogły pojawić się w szkole dzięki gościnności Dominiki Szłyk. Tegoroczna maturzystka nie tylko przyjęła w swoim domu i ugościła obcokrajowców, ale i zapewniła im wraz z koordynatorami projektu cały szereg atrakcji.

kk
Fot. ZST Wodzisław Śl.