Jakie książki czytają wodzisławianie?

1
17
Biblioteka Wodzisław: Czytelnictwo - co czytają wodzisławianie?

Czytelnicy korzystający z Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Wodzisławiu Śląskim chcą mieć szybki dostęp do nowości ukazujących się na rynku wydawniczym. Uważnie sprawdzają strony internetowe, składając bezpośrednio zamówienia na swoje konto. Z danych wodzisławskiej wypożyczalni wynika, że największą popularnością wśród jej czytelników cieszyły się skandynawskie, polskie i amerykańskie kryminały oraz thillery, a także literatura obyczajowa, reportaże, pamiętniki i biografie. Najczęściej wodzisławską bibliotekę odwiedzają czytelnicy aktywni zawodowo: 42%, 33% stanowią osoby uczące się, a 25% – osoby nieaktywne zawodowo.

Czytelnictwo dzieci i młodzieży różnicuje się ze względu na płeć i wiek. Największą grupę czytelniczą stanowią dzieci w wieku od 6 do 12 lat. Stale wzrasta zainteresowanie literaturą dla dzieci najmłodszych. Dużym zainteresowaniem cieszą się wszystkie książki mające na celu wspomaganie czytania oraz pozycje z dużymi literami. W grupie najmłodszych dzieci, w wieku od 0 do 5 lat, największym zainteresowaniem cieszą się publikacje interaktywne czy książki edukacyjne.

Dzieci młodsze chętnie czytają książki przygodowe, fantastykę, opowiadania i opowiastki, powieści przyrodnicze, książki o sporcie i komiksy. Czytelnictwo w wieku gimnazjalnym jest bardziej zróżnicowane: dziewczyny, poza książkami przygodowymi, poszukują pozycji w temacie relacji rówieśniczych, z elementami romantycznymi i obyczajowymi, natomiast chłopcy częściej wybierają fantastykę.

kk