Eko-Wystawa w Pietrowicach Wielkich

1
401
Eko-Wystawa Pietrowice Wielkie

Eko-Wystawa „Ogród, systemy grzewcze, wnętrza” odbyła się 7 i 8 maja na terenie Centrum Społeczno-Kulturalnego w Pietrowicach Wielkich. Tradycyjnie Eko Targi zainaugurowała konferencja naukowa. Tym razem tematem przewodnim były pompy ciepła jako racjonalne rozwiązanie energetyczne jutra. Szczegółową prezentację poświęconą w całości pompom ciepła – ich budowie, funkcjach oraz zaletach – zaprezentowali przedstawiciele głubczyckiej firmy Galmet.

– Nie ma żadnych minusów jeśli chodzi o stosowanie pomp ciepła. Oczywiście trzeba je zasilić, skorzystać z energii elektrycznej, ale na dzisiaj wydają się najlepszym rozwiązaniem, najbardziej ekologicznym i ekonomicznym zarazem. Wynika to z tego, że korzystamy z odnawialnych, niewyczerpanych, naturalnych źródeł energii. Poza tym, jest to źródło czyste i w pełni ekologiczne: nic nie kopiemy, nie eksploatujemy, nie ma żadnej emisji – tłumaczył Robert Galara, właściciel firmy Galmet w Głubczycach.

Tematyka Eko-Wystawy, a w szczególności motywu przewodniego konferencji – pomp ciepła, bliska była współorganizatorom przedsięwzięcia, Starostwu Powiatowemu w Raciborzu.

– My jesteśmy żywo zainteresowani jako samorząd tym tematem, bo bardzo poważnie przymierzamy się do zmiany czynnika cieplnego w raciborskim szpitalu. Jest to jeden z największych obiektów użyteczności publicznej na terenie powiatu raciborskiego. Stąd bardzo poważnie rozważamy, oczywiście przy wsparciu środków unijnych, zmianę tego czynnika na pompy ciepła gruntowe lub powietrzne – wyjaśniał Marek Kurpis, wicestarosta Powiatu Raciborskiego.

Pietrowicka Eko-Wystawa jest jedną z największych imprez wystawienniczych w regionie. Jak co roku swój udział w niej zapowiedziało wielu wystawców, którzy z niemałym wysiłkiem dbają, by stanowiska wyglądały profesjonalnie i zachęcały odbiorców. Dla odwiedzających Eko Targi to doskonała okazja nie tylko do poznania nowinek technologicznych oraz innowacji, ale także szerokiej gamy produktów z zakresu systemów grzewczych, wyposażenia wnętrz, a także ogrodów.

– Wystawa jest zrobiona dla naszych mieszkańców, wiemy doskonale, jakie mamy tu na miejscu problemy. Dla gminy rolniczej środowisko ma ogromne znaczenie. Targi celowo organizujemy po zakończeniu sezonu grzewczego, po podliczeniu kosztów. Nowinki technologiczne mają nam pomóc w przyszłości, by czysto i ekologicznie produkować ciepło. Z tym problemem borykają się nie tylko duże aglomeracje, ale takie małe miejscowości wiejskie również, ze względu na zamożność mieszkańców – tłumaczył Andrzej Wawrzynek, wójt gminy Pietrowice Wielkie.

Warto wspomnieć, że odwiedzający nie ponosili żadnych kosztów – darmowy parking i wstęp miały zachęcać do zwiedzania. Pomysłodawcą oraz inicjatorem Eko-Wystawy jest Henryk Marcinek, przewodniczący Rady Gminy Pietrowice Wielkie. Co czuje po 16 edycjach?

– Satysfakcję z prawidłowej oceny potrzeb oraz środków. Od 16 lat powtarzam, że ustawa o samorządzie gminnym mówi o obowiązkach samorządów. Nie tam nigdzie punktu, aby zabraniało się samorządowi tworzenia przyjaznej struktury dla rozwoju przedsiębiorczości. Są nawet zapisy, że gmina powinna je promować. I to właśnie staramy się od tych kilkunastu lat poprzez organizację tej imprezy robić – wyjaśniał Henryk Marcinek.

Gmina Pietrowice Wielkie już od wielu lat promuje ekologiczne rozwiązania. Efekty takich działań widoczne są gołym okiem, a wójt gminy bez zająknięcia wymienia szereg ekologicznych inwestycji zrealizowanych tutaj na przestrzeni lat.

– Ostanie się tej imprezy jako inicjatywy gospodarczej, sprzyjającej rozwiązaniom technicznym sprawiło, że przez te kilkanaście lat targi zmieniły się. I dotyczy to nie tylko oferty, wystawców oraz poziomu, ale również oczekiwań osób, które tu co roku przybywają. Spokojnie można to nazwać przełomem – mówił Andrzej Wajda, sekretarz gminy oraz przewodniczący Rady Powiatu Raciborskiego.

Jednak Eko-Wystawa to nie tylko impreza ekologiczna, ale również rodzinny piknik i część artystyczna. Organizatorzy również i tym razem zadbali, by nie zabrakło atrakcji dla najmłodszych, smacznego jedzenia a także ciekawych występów. W tym roku można było posłuchać zespołu disco polo Skaner, Kolorowych Gitar czy Kordian. Tegoroczną gwiazdą wieczoru był natomiast Szymon Wydra wraz z zespołem Carpe Diem.
 

"Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach". 

 

/ic/