Kotlarnia uratuje Kędzierzyn-Koźle w razie powodzi?

1
156
Kędzierzyn-Koźle, Starostwo Powiatowe
W Kotlarni, w gminie Bierawa znajduje się kopalnia piasku. W wyrobisku, które powstało w trakcie jej wieloletniej działalności mógłby powstać zbiornik wodny. Jak twierdzą specjaliści, w razie powodzi zmniejszyłby falę na Odrze. Mógłby zgromadzić 42 mln metrów sześciennych wody i spełniałby trzy zadania.
– W razie powodzi gromadziłby nadmiar wody, a w razie suszy, co pokazały ostatnie lata, mógłby uzupełnić koryto rzek – wyjaśnia starosta Małgorzata Tudaj.
Polder spełniałby też rolę rekreacyjną. 
– W przeciągu dwóch miesięcy ma być wiadomo, czy i kiedy będzie można spodziewać się realizacji zadania – poinformował wójt Bierawy Krzysztof Ficoń.
Powołany przez wojewodę opolskiego zespół niebawem przedstawi szczegóły wielomilionowej inwestycji. Jeśli dojdzie do skutku odegra niebagatelną rolę dla bezpieczeństwa przeciwpowodziowego Kędzierzyna-Koźla.
Temat był również omawiany podczas spotkania na terenie obecnej kopalni. Wzięli w nim udział m.in. przedstawiciele nadleśnictwa, Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej, poszczególnych gmin oraz pełnomocnik wojewody.
 
KS
 
Fot. ZobaczGliwicePL