Kędzierzyn-Koźle: Do sukcesu prowadzi ich pasja

2
64
Do sukcesu prowadzi ich pasja
Sebastian jest autorem robota mobilnego „Szerszeń V2", a Rafał autorem mini robota „Mała Mi". To ich prace najwyżej oceniło jury złożone z przedstawicieli firmy Elektrotim S.A., Politechniki Wrocławskiej, Centrum Kształcenia Praktycznego we Wrocławiu, Polskiego Stowarzyszenia Elektroinstalacyjnego, Stowarzyszenia Elektryków Polskich. 
Podczas finałowej gali we wrocławskim ratuszu młodzi konstruktorzy odebrali nagrody z rąk Andrzeja Diakuna, prezesa firmy Elektrotim S.A., która jest głównym organizatorem tego konkursu. Kędzierzyńscy mechatronicy zostali również docenieni przez wrocławski oddział Stowarzyszenia Elektryków Polskich. Sebastian Juraszek otrzymał nagrodę za zajęcie pierwszego miejsca, Rafał Kajzar zdobył drugie miejsce. Nagrody wręczał dr inż. Andrzej Hachoł, prezes SEP we Wrocławiu. Podziękowania otrzymał mgr inż. Bernard Baron, opiekun merytoryczny laureatów i szkolny koordynator tego konkursu.
– Podczas finału zaprezentowano 5-minutowy film przedstawiający projekt Sebastiana Juraszka (od pomysłu do realizacji), on sam mógł też opowiedzieć zebranym o swojej pasji związanej z automatyką oraz robotyką. Skonstruował mobilny pojazd, który dzięki systemowi inteligentnego sterowania oraz zamontowanej kamerze może docierać do miejsc niedostępnych, niebezpiecznych dla życia ludzi – mówi Maria Staliś, dyrektor ZSTiO. 
Prace nad robotem trwały 8 miesięcy, wymagały cierpliwości, poświęcenia wolnego czasu, precyzji, rozwiązywania problemów technicznych. Młody konstruktor jest też strażakiem – ochotnikiem, stąd pomysł budowy takiego pojazdu, który mógłby służyć mundurowym. Szukaniem środków na realizację tego projektu zajęła się dyrekcja szkoły. Projekt „Szerszeń V2” znalazł  uznanie w oczach dyrektora m.in. firmy Magma Nowoczesne Technologie Produkcji z Kędzierzyna–Koźla, który wsparł finansowo ucznia z ZSTiO.
Z kolei Projekt Rafała Kajzara „Mała Mi” to mały robot typu mini sumo, który został zbudowany i zaprogramowany do startów w zawodach na ringu. Jest wyposażony w system czujników i sterowany z laptopa. Wkrótce zmierzy się na ringu z innymi mini sumo podczas Opolskiego Festiwalu Robotów.
Warto wspomnieć, że prezes firmy Elektrotim S.A. zaprosił mechatroników z Kędzierzyna-Koźla do współpracy. Sebastian razem z Rafałem prezentowali swoje prace w Galerii Pasjonatów. 
W tegorocznej edycji Elektryzującej Pasji wzięło udział 81 uczniów z 21 szkół z całej Polski, do konkursu zgłoszono 66 projektów.
Rok temu Sebastian Juraszek zdobył wyróżnienie w tym konkursie, teraz wygrał.
 
KS
 
Fot. Starostwo Powiatowe KK