„Tydzień Przedsiębiorczości” w szkołach powiatu wodzisławskiego

2
17
Szkoły powiatu wodzisławskiego stawiają na przedsiębiorczość

Podczas "Tygodnia Przedsiębiorczości", który rozpocznie się już 21 kwietnia, przez pięć dni szkoły powiatowe będą prezentować bogatą ofertę  zajęć wspierających młodzież w planowaniu dalszej edukacji, wyboru zawodu i pracy. Wszystkie szkoły zawodowe z terenu powiatu przedstawią program różnorakich warsztatów, przedsięwzięć i inicjatyw skierowanych zarówno do uczniów gimnazjów, jak i do osób nieco starszych.

W Zespole Szkół Zawodowych w Wodzisławiu Śl. zaplanowano pokazy i warsztaty z automatyzacji wytwarzania, projektowania i drukowania w 3D, lutowania prostych układów elektrycznych czy łączenia układów stycznikowych. Szkoła oferuje także przejazd MOBOTEM, rysowanie ploterem czy wykonywanie ciekawych doświadczeń chemicznych. Ci gimnazjaliści, którzy wiążą swoją przyszłość z mechatroniką, będą mogli zobaczyć pokazy m.in: robota mobilnego Heksor, robota Bioloid, Lego czy tabletów graficznych.

Bogatą ofertę wydarzeń proponuje również wodzisławska "Budowlanka”, gdzie odbędą się m.in. warsztaty z podstaw projektowania graficznego stron internetowych, montażu i uruchamiania zamka szyfrowego lub zaawansowanej fotografii. Młodzież dowie się także jak podłączyć dodatkowe urządzenie do Internetu w domowej sieci oraz jak wykorzystać gry do nauki programowania.

Z kolei w Zespole Szkół Ekonomicznych w Wodzisławiu Śl. przewidziano warsztaty dotyczące nowoczesnego sprzętu w handlu, savoir vivre przy stole i w życiu oraz kolorowego świata pieniądza. Będzie można również poznać od strony praktycznej kuchnię włoską oraz dowiedzieć się jak jeść słodko smacznie, ale zdrowo.  

W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Rydułtowach wszyscy chętni będą mogli wziąć udział m.in. w zajęciach z obsługi kasy fiskalnej, malowania światłem na papierach fotograficznych, a także dowiedzieć się jak wykonywać atrakcyjnie zdjęcia różnych przedmiotów, podnosząc ich wartość w Internecie.

Równie ciekawą ofertę przygotowała druga szkoła z Rydułtów, czyli Liceum Ogólnokształcące im. Noblistów Polskich, które kształci m.in. w klasie policyjnej. W programie: techniki interwencyjne w policji, pokaz samoobrony, ratownictwa medycznego oraz z zakresu pożarnictwa na przykładzie rozcinania wraku samochodu, a także zajęcia artystyczne i wiele innych atrakcji.

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Radlinie proponuje gimnazjalistom zwiedzanie firm, z którymi szkoła współpracuje, tj. Tenneco w Rybniku i MICHAEL w Rydułtowach. Ponadto obędzie się pokaz astronomiczny pt.: "Kosmos jeszcze nigdy nie był tak blisko", a także turniej tenisa stołowego.

W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Pszowie zaplanowano m.in. zwiedzanie szkoły oraz warsztaty dla uczniów zainteresowanych techniką motoryzacyjną pt. "Nowoczesne metody diagnostyczne". Uczniowie zainteresowani grafiką komputerową wezmą udział w warsztatach z grafiki wektorowej, a młodzież pragnąca związać się zawodowo z fryzjerstwem – w lekcji pokazowej pt. "Loki na wiosnę".

Na tydzień przedsiębiorczości w swoje mury zaprasza też wodzisławskie Liceum Plastyczne. W środę, 27 kwietnia, odbędą się tam m.in. warsztaty ceramiczno-malarskie, a także zajęcia poświęcone nowoczesnemu designowi oraz portretowi wielokrotnemu Witkacego.

Podczas Tygodnia nie może zabraknąć również propozycji dla osób zainteresowanych kształceniem dla dorosłych. Z tego powodu Powiatowe Centrum Kształcenia Ustawicznego w Wodzisławiu Śl. proponuje warsztaty na temat e-wizerunku jako narzędzia kreowania image´u, które poprowadzi Krzysztof Pietrek, specjalista ds. wizerunku, marki. Ponadto odbędą się warsztaty kosmetyczne, z automatyzacji wytwarzania oraz projektowania i drukowania w 3D.

Inf. nadesłana
kk
Fot. pixabay