Kędzierzyn-Koźle: Coraz bliżej do powstania uczelni technicznej

1
22
Coraz bliżej do powstania uczelni technicznej
Nad wprowadzeniem w życie tego projektu ciągle pracują dwa zespoły robocze powołane przez miasto i Politechnikę Opolską.
– Gmina przygotowała niezbędną dokumentację, teraz czekamy jeszcze na inwentaryzację obiektu  – mówi Wojciech Jagiełło, zastępca prezydenta ds. oświaty. 
Z kolei uczelnia pracuje nad dopasowaniem kierunków do potrzeb przyszłych studentów i lokalnych przedsiębiorców, którzy liczą na dobrze wyedukowaną kadrę. 
W tym celu przeprowadzona zostanie ankieta, która pozwoli ocenić jakie kierunki są najbardziej preferowane. Wstępnie mówi się o  kierunkach związanych z chemią, metalurgią, transportem, czy logistyką. 
Potencjalni studenci najpierw odbywaliby praktyki w firmach działających na terenie miasta i powiatu (obecnie działa ich tu 120 – przyp. red) , by potem znaleźć w nich zatrudnienie.
Jeśli chodzi o lokalizacje uczelni gmina pozostaje przy zamiarze utworzenia jej w budynku po byłej szkole nr 14 na Pogorzelcu.
– Wcześniej prezes zakładów azotowych, Adam Leszkiewicz proponował też swój budynek, ale uważamy, że nasz jest bardziej przygotowany. A co najważniejsze jest bliżej stacji – podkreśla prezydent Sabina Nowosielska. 
Jeśli dobrze pójdzie, co najmniej dwa kierunki studiów mają być uruchomione od 1 października. 
 
Katarzyna Solarz
 
Foto. Agnieszka Gogolewska