Wodzisław: Miasto umorzyło dług Wojewódzkiego Szpitala Chorób Płuc

3
62
Fot. Starostwo Powiatowe

Wojewódzki Szpital Chorób Płuc im. dr. Alojzego Pawelca, choć skutecznie pomaga wracać do zdrowia chorym, sam boryka się z problemami finansowymi. W związku z tym, Urząd Miasta Wodzisławia Śląskiego zdecydował się umorzyć dług placówki, wynoszący 56 910 zł (plus odsetki w wysokości 2 415 zł).

Wojewódzki Szpital Chorób Płuc powstał w 1993 roku na bazie Sanatorium Przeciwgruźliczego, którego początki sięgają 1898r. Zabudowania szpitala, wraz z otoczeniem parkowym, zostały wpisane do rejestru zabytków województwa śląskiego.  Misją szpitala jest opieka nad chorymi ze schorzeniami układu oddechowego i z gruźlicą. Szpital położony jest w "zielonej części ziemi wodzisławskiej", w dużym zabytkowym parku, w którego centrum stoi szpital. Największym skarbem szpitala jest czyste powietrze i specyficzny mikroklimat, który sprawia, że chorzy szybciej dochodzą do zdrowia, a rehabilitacja przebiega sprawniej i jest bardziej skuteczna.

Na przestrzeni ostatnich kilku lat, miasto Wodzisław Śląski umorzyło w sumie kwotę ponad 500 tysięcy złotych z tytułu zaległości podatkowych placówek zdrowotnych.

kk
Fot. UM Wodzisław Śl.