Kędzierzyn-Koźle: Uczcili pamięć Żołnierzy Wyklętych

1
37
Uczcili pamięć Żołnierzy Wyklętych
Przed laty w budynku obecnej bursy szkolnej przy ul. Piastowskiej w Koźlu mieściła się siedziba Urzędu Bezpieczeństwa, gdzie więziono i torturowano żołnierzy antykomunistycznego podziemia. W Koźlu przeprowadzono procesy pokazowe, podczas których skazano żołnierzy wyklętych. Kilkudziesięciu usłyszało wyrok nawet kilkunastu lat więzienia. Dlatego 1marca, kiedy obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w tym miejscu odbywają się uroczystości upamiętniające bohaterów.
Dziś (1-go marca) pod bursą przy ul. Piastowskiej pojawili się przedstawiciele lokalnych samorządów, a także radni powiatowi i miejscy, reprezentanci parlamentu. Nie zabrakło też przedstawicieli szkół, służb mundurowych, licznych pocztów sztandarowych, szefów jednostek organizacyjnych. 
W Kędzierzynie-Koźlu uroczystości ruszyły już kilka dni temu w różnych miejscach. Rozpoczęły się od akademii w II Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika, gdzie przygotowano specjalną aranżację muzyczną oraz wykład naukowca Instytutu Pamięci Narodowej, prof. Krzysztofa Szwagrzyka.
Dziś odbył się wykład historyczny w I Liceum Ogólnokształcącym im. Henryka Sienkiewicza, który dotyczył „Żołnierzy Wyklętych z Ziemi Kozielskiej”. Również dzisiaj w kościele p.w. św. Mikołaja zaplanowano mszę za zmarłych i pomordowanych, a po nabożeństwie wykład red. Mateusza Wyrwicha. Prelekcje historyczne odbędą się także 2 marca w obu głównych bibliotekach w mieście. 
 
KS