Kędzierzyn-Koźle: Azoty nie tracą pary!

3
61
Azoty nie tracą pary!
Nowatorskie urządzenie to produkt szkockiej firmy Heliex Power. Pozwoli zagospodarować parę o niskich parametrach na rzecz poprawy efektywności energetycznej i ekonomicznej zakładu. 19 lutego w Kędzierzynie-Koźlu, w obecności przedstawicieli Grupy Azoty ZAK i Grupy ZAMKON realizującej zadanie, oficjalnie uruchomiono jego działanie w przemyśle.
– Cieszę się, że to właśnie w Kędzierzynie-Koźlu po raz kolejny możemy korzystać z innowacyjnego i nowatorskiego rozwiązania, które wspomoże naszą produkcję. Co więcej, umiejętne wdrożenie projektu przeciera polskiemu przemysłowi ścieżkę wykorzystania tego jedynego w Polsce i Europie wschodniej urządzenia. Jesteśmy otwarci na partnerstwo w tego typu projektach, traktując je jako szansę na podnoszenie poziomu innowacyjności polskiej gospodarki i wzmacnianie współpracy obszarów chemii i energetyki. Pracujemy, by stawać się liderem innowacyjnych wdrożeń i rozwiązań, definiującym innowacyjność m.in. jako odwagę do podejmowania wyzwań oraz głębszą relację w obszarze biznesu, nauki i badań – powiedział Adam Leszkiewicz, prezes zarządu Grupy Azoty ZAK.
Hasłem przewodnim Grupy ZAMKON, która od lat zajmuje się energią kondensującej się pary wodnej i jej wykorzystaniem jest – "Nie trać pary". Zamkon jest też jedynym i wyłącznym dystrybutorem na terenie Europy Środkowo-Wschodniej tego urządzenia. Firma tworzy także aplikacje i programy ułatwiające w przyjazny sposób wprowadzenie urządzenia do firm.
Spotkaniu biznesmenów towarzyszyło stwierdzenie "Sukces stworzymy w parze". Chodzi o wskazanie na współpracę dwóch firm – rodzimego – ZAMKON-u oraz szkockiej firmy Heliex Power. Obie te firmy w sposób maksymalny wykorzystują parę wodną w przemyśle i 
to za ich pośrednictwem w Grupie Azoty wdraża się innowacyjne technologie. 
Prądotwórczy rozprężacz śrubowy, to urządzenie  wykorzystujące energię odpadową, generowaną przy redukcji pary czy zagospodarowaniu pary niskotemperaturowej. Może znaleźć zastosowanie w takich gałęziach przemysłu, w których para jest wykorzystywana w systemach grzewczych.
 
-Najbardziej efektywny sposób oszczędności to zwiększanie efektywności energetycznej  -podkreślił Krzysztof Kamiński – wiceprezes Grupy Azoty ZAK S.A. – Rozwiązanie, które pozwoli oszczędzać energię pierwotną lub bardziej efektywnie ją wykorzystać to najbardziej korzystne rozwiązanie ekonomiczne ale też co równie ważne ekologiczne.
 
Grupa Azoty ZAK to firma wyróżniona w 2015 r. nagrodą Diament Polskiej Chemii w kategorii Lider Innowacji.
 
Katarzyna Solarz, współpraca Agnieszka Gogolewska
 
Fot. Agnieszka Gogolewska