Kędzierzyn-Koźle: Jedyne takie przedszkole

4
20
Jedyne takie przedszkole
Aktualnie trwa nabór, pierwsze zajęcia mają się odbyć we wrześniu. Część wyposażenia placówki dla niepełnosprawnych dzieci sfinansowali miejscowi przedsiębiorcy i samorządowcy, którzy zakupili cegiełki sprzedawane podczas II Balu Biznesu.
Przedszkole poprowadzi Stowarzyszenie na rzecz Dzieci i Młodzieży „Chcieć Więcej”. Do placówki mogą trafić dzieci w wieku od 2,5 do 9 lat z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym i głębokim lub z niepełnosprawnością sprzężoną (dwie lub więcej niepełnosprawności jednocześnie).
– Docelowo w przedszkolu mają powstać dwie grupy po cztery osoby. Przedszkole nie będzie podlegać rejonizacji, dlatego planowany jest dowóz dzieci. Podopieczni będą korzystać z pomocy pedagoga, psychologa, fizjoterapeuty oraz logopedy. W niedalekiej przyszłości marzą nam się zajęcia z integracji sensorycznej, dogoterapii czy hipoterapii – wyjaśnia Aleksandra Bryła, jedna z założycielek.
Niepubliczne przedszkole ma być bezpłatne. Pierwszych pięć godzin byłoby finansowane z budżetu państwa, a kolejne trzy z pieniędzy unijnych. Właśnie w tej sprawie – uzyskania dofinansowania dla przedszkola – przedstawicielki stowarzyszenia (Aleksandra Bryła, Magda Jaskulska) wraz z prezydent Sabiną Nowosielską spotkały się z marszałkiem województwa Andrzejem Bułą (na zdjęciu).
Przedszkole będzie się mieścić przy Kędzierzyńsko-Kozielskim Inkubatorze Przedsiębiorczości. Przetarg na remont lokalu zostanie rozpisany w marcu. Najbliższe placówki tego rodzaju są w Opolu i Wrocławiu.
– Mamy, które oddadzą dzieci do takiego przedszkola, będą mogły spróbować podjąć pracę. Z panem marszałkiem Bułą będziemy wspierać to przedsięwzięcie – zapowiada prezydent Sabina Nowosielska.
 
/publ.ks/