Kędzierzyn-Koźle: Nagrodzono trudną pracę funkcjonariuszy więziennych

0
22
Nagrodzono trudną pracę strażników więziennych
Do miasta zjechali przedstawiciele władz województwa, samorządów, służb mundurowych. Wręczono kilkadziesiąt odznaczeń państwowych i awansów na wyższe stopnie. 
-Praca, z którą codziennie stykają się funkcjonariusze służby więziennej nie jest łatwa ani bezpieczna. To wyjątkowe wyzwanie, które wymaga wytrzymałości, odporności na stres a często także wielkiej odwagi. Ta praca to nie zawód a misja, którą pełnić mogą tylko osoby zdolne do poświęceń – mówiła starosta Małgorzata Tudaj. 
Starosta podkreśliła również, że sytuacja osób, które weszły w konflikt z prawem jest bardzo złożona, a przyczyn tego stanu rzeczy jest wiele. Przystosowanie ich do życia społecznego wymaga zastosowanie długotrwałego procesu resocjalizacyjnego, a to czy okaże się on efektywny w dużej mierze zależy od funkcjonariuszy służby penitencjarnej, od tego jak bardzo zaangażują się oni w stosowanie programów terapeutycznych. 
– Pracownicy służby więziennej wykazują się niezwykłym zaangażowaniem. Oprócz typowych cech przypisywanych pracy służb mundurowych, w tym przypadku potrzeba też umiejętności pedagogicznych – przekonywał z kolei wojewoda opolski Adrian Czubak.
Kozielski areszt współpracuje z wieloma instytucjami z terenu powiatu, jego osadzeni pomagają w różnych przedsięwzięciach oraz wykonują drobne prace. Tak jest w przypadku Samodzielnego Zespołu Opieki Zdrowotnej czy Miejskiego Ośrodka Kultury.  
W województwie opolskim 4,5 tys. skazanych zajmuje się blisko 1500 funkcjonariuszy i 140 pracowników cywilnych. Służba więzienna jest trzecią co do wielkości formacją mundurową w Polsce i pełni ważną rolę w systemie bezpieczeństwa państwa poprzez ochronę społeczeństwa przed sprawcami przestępstw przebywającymi w zakładach karnych i aresztach. Święto Służby Więziennej, zostało ustanowione jako upamiętnienie wprowadzanego przez Marszałka Józefa Piłsudskiego w 1919 roku Dekretu o Tymczasowych Przepisach Więziennych, co dało początek więziennictwu w odrodzonej Polsce.  
 
KS
 
Fot. Starostwo Powiatowe