Uwaga, pasażerowie! PKS Racibórz wprowadza duże zmiany

2
24
Fot. PKS Racibórz

Zmiany w kursowaniu autobusów PKS związane są z uruchomieniem połączenia kolejowego pomiędzy Chałupkami i Wodzisławiem Śląskim.

Całkowicie przemodelowane zostały rozkłady jazdy na trasie dwóch linii. Na linii nr 2 z Wodzisławia Śląskiego do Chałupek zachowane zostaną tylko połączenia szkolne, czyli dwie pary kursów: rano i powrotne po południu. Pozostałe autobusy jazdę kończyć będą w Uchylsku. Trasa linii nr 3 przebiegać będzie z kolei z Wodzisławia Śląskiego do Odry przez Turzę Śląską ulicą Mszańską, Kościuszki i w Gorzycach drogą krajową nr 78. Takie rozwiązanie skróci czas przejazdu do stolicy powiatu mieszkańcom Odry. Ponadto, autobusy na tej linii będą kończyć jazdę w Wodzisławiu Śląskim na przystanku przy dworcu kolejowym i będą skoordynowane z pociągami w kierunku Rybnika i Katowic, co umożliwi szybką przesiadkę.

Podobnie jak wodzisławska komunikacja miejska, PKS Racibórz również oferować będzie bezpłatny przejazd swoimi autobusami na trasie pomiędzy dworcem autobusowym a dworcem kolejowym w Wodzisławiu Śląskim. Docelowo, od lipca większość autobusów PKS będzie zaczynać i kończyć kursy na przystanku przy stacji kolejowej, a w przyszłości – na powstałym w tym miejscu centrum przesiadkowym.

Kolejne zmiany zostaną wprowadzone w funkcjonowaniu powiatowej komunikacji w soboty – w weekend autobusy nie będą już docierać do Olzy (można będzie do niej dojechać pociągiem). Pozostaną jednak trzy linie łączące Wodzisław Śląski z Jastrzębiem-Zdrój przez Czyżowice, Godów i Gołkowice (linia nr 6), z Bluszczowem przez Turzę Śląską i Gorzyce (linia nr 4) oraz z Raciborzem przez Syrynię i Lubomię (linia nr 1A).

Na specjalne życzenie pasażerów, uruchomione zostaną m.in. dodatkowe autobusy łączące bezpośrednio Racibórz z Jastrzębiem-Zdrój przez Lubomię, Wodzisław Śl., Skrzyszów i Godów (odjazd o 8.30, powrotny z Jastrzębia – 10.40), autobus do Bluszczowa o 13.00 (powrót 13.30), a także dwa nowe połączenia na trasie Wodzisław Śl.– Jastrzębie-Zdrój przez Gorzyce (14.30) oraz Wodzisław Śl.–Godów (przez Krostoszowice, Skrzyszów, także o 14.30). Pojawi się też kurs relacji Bluszczów–Wodzisław Śl. o 7.30, umożliwiający dojazd dzieciom z Bluszczowa do gimnazjum w Rogowie, a także wieczorne kursy z Wodzisławia Śl. do Bluszczowa o 19.30, Raciborza – o 19.50 oraz Odry przez Turzę – o 20.10.

O szczegóły wprowadzanych zmian pytać można pod numerami telefonów: 32 41 20 914 (referat transportu starostwa) oraz 32 41 53 257 (informacja PKS Racibórz). Nowe rozkłady jazdy dostępne są już na stronie przewoźnika, PKS Racibórz, pod adresem: www.pksraciborz.pl.

kk