Na Trzech Wzgórzach pojawiły się karmniki dla ptaków

1
41
Fot. UM Wodzisław Śl.

– Park "Trzy Wzgórza" cieszy się dużym zainteresowaniem wodzisławian także i zimą. Wiele osób spaceruje tam każdego dnia. Gorąco zachęcamy gości parku, by dokarmiali naturalnych mieszkańców tych terenów, jakimi są ptaki. By ułatwić chętnym dokarmianie zamontowaliśmy karmniki. Wcześniej wyposażyliśmy w nie wszystkie przedszkola w mieście – mówi rzecznik Urzędu Miasta, Anna Szweda-Piguła.

Za montaż karmników, dbałość o ich stan techniczny oraz uzupełnianie pożywienia odpowiadać będą pracownicy obsługi parku.

Pamiętajmy, że, jeśli chcemy dokarmiać ptaki zimą, powinniśmy to robić według określonych zasad. Przede wszystkim, ze względu na wrażliwy układ tych zwierząt, do karmnika nie można wrzucać wszystkiego, co popadnie. Należy unikać produktów wysoce przetworzonych i solonych. Tak samo niewskazane jest dokarmianie ptaków chlebem oraz jakimikolwiek resztkami z naszych talerzy. Wskazane z kolei są bogate w energię nasiona słonecznika, orzechy czy mieszanki, które można nabyć w sklepach zoologicznych.

Warto także pamiętać, że raz "otwarty" karmnik stanie się dla ptaków miejscem, gdzie automatycznie będą się one udawały celem zdobycia pożywienia – jeśli przestaniemy je dokarmiać, ptaki będą skazane na dodatkowe godziny poszukiwania żywności w innych miejscach. Powinniśmy również dbać o czystość konstrukcji – wskazane jest systematyczne czyszczenie karmnika w gumowych rękawiczkach, które zabezpieczą nas od potencjalnych bakterii i pasożytów.

Przyjmuje się, że ptaki należy dokarmiać w okresie od grudnia do mniej więcej połowy marca. Decydującą rolę odgrywają tu warunki meteorologiczne.

kk