W jakim zawodzie znajdziesz pracę w powiecie wodzisławskim?

2
20
biuro.jpg

Na podstawie wiedzy na temat lokalnego rynku pracy, skonfrontowanej z wiedzą pracowników PUP ze spotkań z pracodawcami, agencjami zatrudnienia itp., powstaje tzw. "barometr zawodów", w którym poszczególne stanowiska pracy klasyfikowane są w trzech grupach: deficyt (zawody, na które będzie zapotrzebowanie na danym rynku pracy), równowaga (zawody, dla których liczba ofert jest zrównoważona z liczbą poszukujących pracy) i nadwyżka (profesje, w których poszukujących zatrudnienia jest więcej niż ofert pracy).

Z prognozy zapotrzebowania na pracowników w 2016 roku wynika, że wśród zawodów deficytowych w powiecie wodzisławskim znajdą się m.in. graficy komputerowi, agenci ubezpieczeniowi, diagności samochodowi, farmaceuci, fotografowie, fryzjerzy, kierowcy autobusów, kierownicy budowy, murarze, koordynatorzy projektów unijnych, pielęgniarki, nauczyciele przedmiotów zawodowych, doradcy finansowi i inwestycyjni.

Równowaga dotyczyć ma takich zawodów, jak lekarze, nauczyciele, animatorzy kultury, prawnicy, kosmetyczki, czy instruktorzy jazdy. Nadwyżka z kolei nastąpi w przypadku takich profesji, jak filolodzy i tłumacze, ekonomiści, historycy, filozofowie, absolwenci nauk społecznych, technicy informatycy, technicy budownictwa, nauczyciele nauczania początkowego oraz przedszkolni, pedagodzy, specjaliści administracji publicznej oraz górnicy.

kk