Roboty PKP PLK: Do Bohumina pociągiem i… autobusem

2
20
01_koniec_remontu_foto1.jpg
Koleje Śląskie dopełniły wszelkich formalności oraz w sposób kompletny są przygotowane do rozszerzenia swojej oferty, aby wraz z wprowadzeniem nowego rozkładu jazdy uruchomić bezpośrednie połączenia kolejowe z Katowic do Bohumina na całym przebiegu tej linii. Samorządowy przewoźnik m.in. zaplanował obiegi i zamówił trasy dla pociągów, uzgodnił z zarządcą infrastruktury rozkład jazdy i porozumiał się z Kolejami Czeskimi w kwestii warunków oferty handlowej.
 
– Ze strony Kolei Śląskich wszystko zostało dopięte „na ostatni guzik”. Nasze rozczarowanie jest tym większe, ponieważ ogrom nakładu pracy, zarówno w obszarze technicznym i logistycznym, jak i marketingowym, zostanie najprawdopodobniej przyćmiony w opinii publicznej faktem konieczności uruchomienia zastępczej komunikacji autobusowej – mówi Michał Wawrzaszek, rzecznik prasowy Kolei Śląskich. – Niestety, z powodu niewykonania w odpowiednim terminie prac remontowo-modernizacyjnych przez wykonawcę – hiszpańską firmę Rubau, PKP Polskie Linie Kolejowe (zarządca infrastruktury) oznajmił, że nie wyraża zgody na rozpoczęcie ruchu – dodaje.
 
Koleje Śląskie będą na bieżąco informować zarówno pasażerów, jak i media o możliwości uruchomienia połączeń kolejowych na linii 158 Rybnik – Chałupki. Ponadto przewoźnik zapowiada, że wobec zarządcy infrastruktury – spółki PKP Polskie Linie Kolejowe – zostaną wyciągnięte konsekwencje.
 
W związku z zaistniałą sytuacją Koleje Śląskie opublikują 11 grudnia szczegółowe informacje dotyczące wprowadzenia zastępczej komunikacji autobusowej za połączenia kolejowe na odcinku Wodzisław Śląski – Chałupki oraz na odcinku Rybnik – Wodzisław Śląski.
PKP Polskie Linie Kolejowe zakładają, że ruch na odcinku Rybnik – Chałupki będzie mógł zostać wznowiony w drugiej połowie stycznia.
 
Pomimo trudności związanych z infrastrukturą kolejową po polskiej stronie, Koleje Śląskie będą wykonywały przewozy do Bohumina zgodnie z nowym rozkładem jazdy, jedynie część połączeń od strony Rybnika i Wodzisławia będzie wykonywana zastępczą komunikacją autobusową, natomiast pociągi relacji Racibórz – Bohumin, a także Frydek Mistek – Cieszyn będą kursowały bez zakłóceń.
 
Koleje Śląskie informują, że zarówno w województwie śląskim, jak i kraju morawsko-śląskim będzie obowiązywać wcześniej zaplanowana taryfa handlowa.
 
kolejeslaskie.com
publ. /j/