Zwiedzanie sztolni ćwiczebnej cieszyło się dużym zainteresowaniem

1
92
sztolnia.jpg

Tegoroczna edycja imprezy była połączeniem obchodów Barbórki i Mikołajek, dlatego dla gości przygotowano podwójną liczbę atrakcji.

W pierwszy weekend grudnia Powiatowe Centrum Kształcenia Ustawicznego w Wodzisławiu Śląskim przeżyło prawdziwe oblężenie. Wszystko za sprawą sztolni, którą w sobotę i niedzielę można było zwiedzać za darmo. Biorąc pod uwagę czas, na jaki została ona udostępniona, średnio odwiedzało ją aż 150 osób na godzinę!

Ta wycieczka stała się wielkim przeżyciem dla wszystkich, którzy choć mieszkają na górniczym Śląsku, nie mieli okazji zobaczyć wnętrza kopalni. Zwiedzanie sztolni przybrało charakter rodzinnej wycieczki. W szkole pojawiały się całe rodziny, a dzieciom często towarzyszyli nie tylko rodzice, ale i dziadkowie. Wśród odwiedzających znaleźli się również absolwenci PCKU oraz Zespołu Szkół Zawodowych (obie szkoły mieszczą się w kompleksie, w którym funkcjonuje sztolnia), którzy przyprowadzili swoje pociechy, żeby pokazać im, gdzie uczyli się zawodu górnika. Przed zejściem do wyrobiska najmłodsi mogli skorzystać z kącika zabaw, gdzie czekały kolorowanki o tematyce górniczej, mini konkurs z nagrodami oraz inne zabawy. Pojawił się też wyjątkowo hojny Skarbek rozdający słodkości.

Rodzinne zwiedzanie sztolni było okazją do zaprezentowania nowoczesnych pracowni zawodowych istniejących w placówce. Dziecięcą wyobraźnię rozpalały przede wszystkim zabawy z robotami oraz urządzeniami elektronicznymi i mechatronicznymi (Lego Mindstorms, robot Bioloid, manipulatory, sterowniki PLC). Dużo frajdy sprawiała też gra z wykorzystaniem kontrolera Kinect oraz możliwość zrobienia sobie zdjęcia ze szturmowcem z sagi „Gwiezdne wojny”. Wielkim powodzeniem u maluchów cieszył się również kącik malowania twarzy, punkt doczepiania kolorowych kosmyków włosów oraz różnokształtne balony.

Szkolne pracownie i ich wyposażenie robiły wrażenie także na dorosłych. Dzięki pokazom umiejętności zawodowych (budownictwo, obrabiarki konwencjonalne i CNC, spawalnictwo, elektryka, usługi kosmetyczne), zwiedzający poznawali możliwości sprzętowe i lokalowe Powiatowego Centrum Kształcenia Ustawicznego w zakresie kształcenia zawodowego osób dorosłych.

Przy okazji barbórkowego i mikołajkowego świętowania organizatorzy imprezy stworzyli zwiedzającym okazję do wysłuchania porad ekspertów. Osoby myślące o podnoszeniu swoich kwalifikacji mogły liczyć na porady nauczycieli PCKU. Na zainteresowanych czekał także punkt informacyjny Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz punkt porad prawnych z zakresu prawa pracy, prawa cywilnego i prawa rodzinnego. – Cieszymy się, że nasze Dni Otwarte Sztolni spotykają się z tak szerokim odzewem społecznym, bo frekwencja jest z roku na rok coraz większa. W tym roku padł kolejny rekord – w ciągu dwóch dni odwiedziło nas blisko 1500 osób w różnym wieku. Staramy się, by pobyt w naszej szkole nie ograniczał się tylko do przejścia przez podziemne wyrobisko ćwiczebne, ale żeby był okazją do poznania wszystkich walorów naszej placówki – podkreśla Bożena Rączka, dyrektor Powiatowego Centrum Kształcenia Ustawicznego w Wodzisławiu Śląskim.

B. Rączka, M. Kopczyński

Fot. Justyna Koniszewska