Jaki opał będzie dozwolony na terenie Subregionu Zachodniego?

1
72
kominy.jpg

– Niska emisja to jeden z palących problemów, nad którym muszą pochylić się samorządowcy nie tylko z naszego rejonu, ale i z wielu miast na terenie kraju – mówi prezydent Wodzisławia Śląskiego, Mieczysław Kieca.

Powołując się na przepisy ustawy z dnia 10 września o zmianie ustawy, która pozwala na wdrożenie zakazu palenia wybranymi, najbardziej szkodliwymi rodzajami opału, samorządowcy liczą na to, iż uda się wyeliminować paliwa węglowe najgorszej jakości, a jednocześnie – wdrożyć użytkowanie kotłów z automatycznym podajnikiem paliwa minimum klasy 3 według normy PN-EN 303-5:2012. Szczegółowe parametry opału, jakiego będzie można używać, określiłby w specjalnej uchwale Sejmik Województwa Śląskiego.

Jak jednak uspokaja Mieczysław Kieca, modernizacja systemu ogrzewania nie zostanie wprowadzona z dnia na dzień: – Chcemy, aby zmiana odbywała się płynnie, etapowo. Zamierzamy również walczyć o preferencyjne warunki dofinansowania z budżetu krajowego – informuje prezydent Wodzisławia Śląskiego. Jednocześnie podkreśla, że zmiany te uważa za konieczne: – Ze względu na choroby krążenia i układu oddechowego, do rozwoju których jawnie przyczynia się smog, z roku na rok umiera parudziesięciu wodzisławian. Musimy zatrzymać ten niepokojący trend.

kk