Zabawa andrzejkowa osób niepełnosprawnych w Amadeusie

3
44
Były osoby z niepełnosprawnością intelektualną, ruchową, autyzmem z terenu powiatu wodzisławskiego: podopieczni bądź uczniowie SPdP, WTZ, WOLOiZOL, LO nr2 oraz osoby indywidualne, a towarzyszyło im grono 31 opiekunów. Organizatorem zabawy było stowarzyszenie „Czyń Dobro” działające przy ZPSWR w Wodzisławiu Śl., korzystając z  dofinansowania ze środków Województwa Śląskiego w dziedzinie polityki społecznej w 2015 roku, w ramach projektu „NIE wyKLUCZeniu! Zabawa andrzejkowa KLUCZem do społecznej integracji osób niepełnosprawnych intelektualnie.”
 
Dorosłe osoby niepełnosprawne intelektualnie to osoby zagrożone wykluczeniem społecznym. Jakość życia dorosłych osób niepełnosprawnych intelektualnie w zdecydowanej większości zależy od ich pełnosprawnych opiekunów. Sami nie są w stanie zrealizować swych planów czy  zamierzeń, gdyż nie potrafią samodzielnie korzystać ze środków komunikacji miejskiej (a jeśli byłyby nawet w stanie to opiekunowie z obawy o ich bezpieczeństwo im na to nie pozwalają), nie posiadają prawa jazdy ani samochodu, nie mają w najbliższym sąsiedztwie przyjaciół czy znajomych. A przecież osoby niepełnosprawne intelektualnie mają takie same potrzeby i prawa jak pełnosprawni członkowie społeczeństwa! Lubią się razem śmiać, bawić, rozmawiać – po prostu spędzać czas z osobami, które ich rozumieją, akceptują i traktują poważnie. Bardzo zależy nam, by stworzyć dorosłym osobom niepełnosprawnym szansę na spotkanie we własnym gronie – bez dyrektywnego narzucania zadań, a trzeba dodać, że w większości oni bardzo dobrze się znają, gdyż są uczniami lub absolwentami ZPSWR. Społeczeństwo zaś chcemy oswoić z niepełnosprawnością i świadomością, że osoby niepełnosprawne są wśród nas. Czasem niby daleko – ale w każdej chwili mogą stać się częścią naszej najbliższej rodziny. Warto więc z sympatią bez obawy popatrzeć na nich i życzyć im dobrej zabawy.
Zabawa andrzejkowa to pretekst do spotkania, rozmowy, integracji i dobrej zabawy przy dźwiękach ulubionej muzyki, kawce i ciasteczku, w eleganckiej scenerii. Dj grał przez 3 godziny bez przerwy, a „imprezowicze” – tańczyli 3 godziny bez wytchnienia, czym zadziwili samego DJ-a. Wszyscy mają nadzieję, że za rok spotkają się znów.
 
Projekt został dofinansowany ze środków Województwa Śląskiego w dziedzinie polityki społecznej w 2015 roku.
 
publ. /j/