Spacer śladami wodzisławskich Żydów

1
32
zydzi01.jpg
Pamiętali o ludziach, którzy tu niegdyś mieszkali. Serdecznie zapraszamy wszystkie zainteresowane osoby! Wycieczka rozpocznie się o godzinie 10.00 na Rynku.
 
Spacer jest jednym z działań podjętych przez gimnazjalistów w ramach projektu “Szkoła Dialogu”. 30 listopada w Zespole Szkół nr 2 w Wodzisławiu zacznie się Tydzień Żydowski, podczas którego będzie można zobaczyć wypożyczoną z Muzeum w Wodzisławiu Śl. wystawę pt.: „Historia i kultura Żydów”. Każdy dzień został szczegółowo zaplanowany: W poniedziałek zorganizujemy wycieczkę dla klasy 6b Szkoły Podstawowej nr 1, we wtorek przygotujemy jedzenie, w środę zapoznamy naszych kolegów i koleżanki z podstawami hebrajskiego, w czwartek nauczymy się tańca żydowskiego, a w piątek odbędzie się miniquiz, aby sprawdzić, jak uczniowie zapamiętali nasze słowa. Wszystko będzie się działo na długich przerwach.
 
Zespół Szkół nr 2 został zakwalifikowany w semestrze jesiennym jako jedna z 25 szkół w Polsce do projektu edukacyjnego „Szkoła Dialogu”, który jest objęty honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Regulamin projektu zakłada, że: „W ramach warsztatów prowadzonych przez trenerów Forum Dialogu uczniowie zdobywają wiedzę dotyczącą kultury żydowskiej, jak i umiejętności potrzebne przy realizacji Projektu: uczą się planować działania, wybierają liderów grupy, rozdzielają zadania. Uczestnicy pod okiem trenerów zdobywają narzędzia i wiedzę, które pozwolą im na samodzielne stworzenie wycieczki, związanej z dziedzictwem żydowskim w ich miejscowości. Zrealizowane przez uczniów Projekty biorą udział w ogólnopolskim konkursie, którego rozstrzygnięcie odbędzie się na uroczystym podsumowaniu Projektu – Gali Szkoły Dialogu w marcu 2016 r. „. Projekt realizowany jest w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z funduszy EOG.
 
 
 
 
ZS nr 2
publ. /j/