Praca za granicą. Jak przeżyć Święta?

0
55
opieka.jpg

Święta Bożego Narodzenia kojarzą nam się jednoznacznie: choinka, obficie zastawiony wigilijny stół, opłatek, polskie kolędy i nasi najbliżsi, którym składamy życzenia. Święta Bożego Narodzenia określane są mianem najbardziej rodzinnych polskich świąt – zazwyczaj spędzamy je w domu, wśród rodziny i przyjaciół. Opiekunki osób starszych, z uwagi na specyfikę wykonywanej pracy, nie zawsze jednak mają możliwość, aby świętować w swoich domach, w zgodzie z polską tradycją.

 

Twoja kolej na Święta?
Opiekunki osób starszych pracują bowiem w systemie wymian. Oznacza to, że jednym podopiecznym zajmują się na zmianę dwie opiekunki. Taki system stosowany jest przez większość agencji pośrednictwa pracy, w tym między innymi przez agencję SCG z Rybnika. Marta Janik, która w agencji pośrednictwa pracy SCG odpowiada za rekrutację opiekunek, tłumaczy: system wymian pozwala naszym opiekunkom łączyć pracę zawodową i zarabianie pieniędzy z rolą żony czy mamy. Opiekunki dzielą swoje życie między Polskę, gdzie mają swoje sprawy prywatne, a Niemcy, gdzie pracują. Nasza rola na co dzień polega na tym, aby ich pobyt za granicą przebiegał bezpiecznie i spokojnie – zapewnia.

Sposób na świąteczną rozłąkę
W okresie świątecznym agencja SCG z Rybnika szczególnie troszczy się o opiekunki przebywające w delegacji. Wiemy, jak trudna może być rozłąka z rodziną w tym wyjątkowym, świątecznym czasie – podkreśla Marta Janik. Mamy jednak nadzieję, że dzięki stałemu kontaktowi telefonicznemu, a także możliwości kontaktu przez Internet, jaki zapewniamy naszym opiekunkom, świąteczną rozłąkę opiekunki znoszą znacznie lepiej.

Święta inne niż te w Polsce
Rozłąka z bliskimi to nie jedyna kwestia, której obawiają się osoby podejmujące pracę opiekunki podczas Świąt. Okazuje się, że równie trudne są różnice kulturowe – inna tradycja bożonarodzeniowa, inne potrawy świąteczne na stole. Pierwsze moje święta w Niemczech okazały się prawdziwym wyzwaniem. Nie wiedziałam, jak obchodzi się za granicą Boże Narodzenie. Obawiałam się trochę, że się nie odnajdę w tych nowych okolicznościach, ale na szczęście rodzina mojej podopiecznej zadbała, abym czuła się jak w domu. Było naprawdę bardzo miło, choć oczywiście myślami byłam przy moich najbliższych – opowiada pani Marta. Dodatkową motywacją było dla mnie to, że dzięki mnie moja podopieczna będzie miała towarzystwo przez całe Święta – z uwagi na stan zdrowia musi być cały czas w domu. Wielu niemieckich seniorów spędza Święta samotnie. My – opiekunki mamy wobec tego szczególną misję

Aby czuć się jak w domu
Agencja pośrednictwa pracy delegująca opiekunki do pracy za granicą ma olbrzymi wpływ na to, jak zatrudnione opiekunki spędzą swoje Święta. W SCG troszczymy się o to, aby nasi pracownicy, mimo rozłąki z rodziną i różnic kulturowych, mogli cieszyć się Świętami – podkreśla Marta Janik. Nasi koordynatorzy dbają o to, aby podopieczni i ich rodziny zapewnili opiekunce jak najlepszą atmosferę podczas Bożego Narodzenia. Nasz zespół wprowadza wyjeżdżające na Święta panie w podstawowe różnice pomiędzy polskimi a niemieckimi tradycjami.  Jesteśmy także do dyspozycji opiekunek w razie jakichkolwiek wątpliwości czy pytań.

Weihnachten, czyli święta po niemiecku
Boże Narodzenie to jedno z najważniejszych Świąt w Niemczech. Przygotowania rozpoczynają się wraz z Adwentem. Sam Adwent jest również bardzo ważny dla Niemców. W każdym domu znajduje się adwentowy wianek, a w oknach stawiane są w kolejnych tygodniach Adwentu świeczki; po jednej na każdą niedzielę. Warto pamiętać, że Niemcy rozpoczynają prawdziwe Świętowanie dopiero w Dzień Bożego Narodzenia, a nie – jak u nas – w Wigilię. Pewną różnicą jest także wigilijne menu – na niemieckich stołach króluje bowiem sałatka kartoflana, potrawy z kiszonej kapusty, a także mięso. Niemieckie rodziny potrafią być jednak otwarte także na polską tradycję. Moja Podopieczna poprosiła mnie o przygotowanie kilku tradycyjnych polskich dań – na stole pojawiły się pierogi z kapustą i ryba po grecku, a także kutia. Wszystko bardzo smakowało, a ja czułam się naprawdę wyjątkowo, mogąc pokazać rodzinie mojej podopiecznej, jak spędzamy Wigilię w Polsce – mówi pani Marta.

Świąteczny bonus
Choć wyjazd do pracy w czasie Świąt może wydawać się trudnym doświadczeniem, ma także swoje atuty. Opiekunki osób starszych, które zdecydują się na wyjazd w tym czasie, mogą liczyć na dodatkowe bonusy czy premie wypłacane przez pracodawcę. Zdajemy sobie sprawę, że wyjazd w czasie Świąt nie jest łatwy, dlatego dokładamy wszelkich starań, aby wynagrodzić to naszym pracownikom – informuje Agnieszka Gawlik z agencji pracy SCG.

Rozważasz pracę opiekunki osób starszych? Zgłoś się do agencji pracy SCG. Sprawdź, na jakie możesz liczyć warunki. Przy wyjeździe w czasie Świąt czeka na ciebie dodatkowa premia. Zadzwoń pod numer 32 797 14 55 i poznaj szczegóły!

 

 

 

 

Agencja Pośrednictwa Pracy SCG
ul. Przemysłowa 3
Rybnik
www.scg-agencjapracy.pl
tel. 32 797 14 55

/Artykuł sponsorowany/